Zanimivosti

Spektakularni izbruhi na Soncu

Washington, 27. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Opazovalci so na površju Sonca zabeležili močne izbruhe, učinki katerih bodo v naslednjih dneh opazni tudi na Zemlji.

V ponedeljek je po podatkih ameriške vesoljske agencije Nasa prišlo do dveh izjemno močnih eksplozij, tako da se je hitrost sončevega vetra v zelo kratkem času zvišala s 400 na 800 kilometrov na sekundo. Do tako močnih erupcij prihaja vsakih 11 let.

Sončevi viharji lahko sprožijo geomagnetske motnje. Po podatkih Nase so prvi geomagnetski viharji Zemljo dosegli v torek. Tako je Nasa v naslednjih dneh preklicala vse vesoljske polete, med njimi izstrelitev rakete Athena, ki naj bi v vesolje ponesle štiri satelite. Po dosedanjih izkušnjah morajo miniti dva do trije dnevi, dokler se sončev vihar ne umiri do te mere, da ne obstaja nobeno tveganje več.

Močna sončeva aktivnost lahko ogrozi delovanje satelitov in tehničnih sistemov na Zemlji kot so elektroenergetske naprave. Električno nabiti sončevi delci, ki prodirajo iz vesolja, lahko pri vstopu v transformatorske postaje in daljnovode pozvročijo povečanje visoke napetosti in posledično tudi požar.

Kljub temu pa lahko opazovalci neba upajo, da bodo v prihodnjih nočeh priča spektakularnim pojavom v obliki polarnih luči, ki pogosto spremljajo močne izbruhe na površini Sonca.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.