
Evropska sonda Venus Express, ki so jo davi ob 4.33 po srednjeevropskem času uspešno izstrelili z ruskega vesoljskega centra Bajkonur v Kazahstanu, se je uspešno ločila od nosilne rakete in nadaljevala pot proti Veneri. Znanstveniki Evropske vesoljske agencije (ESA) so po približno dveh urah od vzleta že sprejeli signal s sonde. S pomočjo sonde naj bi znanstveniki razvozlali še zadnje skrivnosti tega Zemlji najbližjega planeta.
Sonda Venus Express naj bi se v Venerino orbito utirila predvidoma 11. aprila prihodnje leto, v začetku junija prihodnje leto pa naj bi že začela zbirati podatke o planetu.
Misija sonde, vredne 220 milijonov evrov, naj bi trajala predvidoma 500 dni, v tem času pa naj bi se gibala od 250 do 66.000 kilometrov nad Venerinim površjem ter tako opravila eno najdoslednejših raziskav tega planeta, poimenovanega po rimski boginji ljubezni.
Sonda naj bi preučila Venerino atmosfero in oblake, s čimer bo skušala prispevati k boljšemu razumevanju tega planeta. Venera ima namreč zelo gosto ozračje z debelimi oblaki, ki popolnoma zastrejo vsakršen pogled na njeno površje skozi optične teleskope. Za atmosfero planeta so značilne tudi ekstremno visoke temperature, zelo visok pritisk ter ogromen učinek 'tople grede'.