Najprej so prebrali obtožnico županu otoka, ki sicer pripada Veliki Britaniji, njegovi prebivalci pa so potomci legendarnih upornikov z ladje Bounty. Obtožnica vsebuje 55 točk, med njimi naj bi v štirinajstih primerih šlo za posilstva. Obtoženi se zdaj nahajajo na Novi Zelandiji, od koder se bodo v proces vključevali s pomočjo videokonference.
Zločinska dejanja so prišla na dan z objavljeno knjigo Serpent in Paradise (Strupenjača v raju) britanske novinarke Deae Birkett, v kateri je opis "medsebojnih odnosov, ki bi bila v drugem okolju nesprejemljiva". Obtoženi so ravnali v nasprotju z moralo, ki velja na Zahodu: dve sestri sta si delili istega moža, ženske so imele otroke z različnimi moškimi, mladoletnice so se vdajale starejšim moških, kot matere pa so bile stare največ 15 let.
Zgodovina otoka Pitcairn se je začela aprila 1789 z uporom za ladji Bounty. Takrat se je na krovu uprla posadka, ki ji je poveljeval kapitan William Bligh, upornike pa je vodil Fletcher Christian. Osem upornikov se je skupaj z dvanajstimi tahitijskimi ženami in eno deklico zateklo na otok Pitcairn. Razen upornikov z ženami vse do 1808 ni nihče drug vedel za obstoj tega otoka, danes pa na njem živi nekaj manj kot 50 prebivalcev.