
Nič ni narobe z objavljanjem statusov počutja, fotografij in določenih tematik. Vendar je obvezno treba postaviti jasno ločene meje med zasebnim in javnim življenjem. Ljudje se včasih ne zavedajo, da lahko objave na Facebooku vidijo prav vsi – delodajalci, učitelji, starši, prijatelji in sovražniki.
Nekaj najbolj osnovnih napotkov, česa NE objavljati na Facebooku.
1. Kraj in datum rojstva
Čeprav je lepo prejemati tisoče voščil za rojstni dan in na prav poseben dan imeti popisan zid, je treba vedeti, da z izdajo datuma odkrivamo marsikatero geslo, ki ga uporabljamo za finančne in ostale zadeve.
2. Varnostno vprašanje!
Pazite, da v svojih objavah ne razkrijete informacije, ki jo uporabljate kot varnostno vprašanje ob izgubi gesla.
3. Domači naslov
Več je že primerov, kjer so tatovi poiskali potencialne kandidate na Facebooku. Tisti, ki vas dobro poznajo, tako ali tako vedo, kje živite, ostalim pa ni treba vedeti, a ne?
4. Dolgotrajna potovanja
Čeprav se vsi radi pohvalimo, da odhajamo na lepše, po drugi strani pa v podnapisih piše – moj dom bo naslednje dni prazen in odprt za nenapovedane obiskovalce.
5. Neprimerne fotografije
Najmanj, kar se vam lahko zgodi, je, da izgubite službo. Obenem pa lahko vaše fotografije "ukradejo" in jih uporabijo proti vam na vse mogoče načine.
6. Priznanja
Ne povejte vsega – da sovražite šefa, da ste goljufali pri davčni napovedi, kdaj ste prišli iz službe itd. Dodatna razlaga v tem primeru ni potrebna.
7. Telefonska številka
Ne objavljajte številke na takšen ali drugačen način, če jo kdo potrebuje, naj jo dobi preko prijateljev in znancev, sicer pa vas lahko kontaktira prek sporočila na Facebooku.
8. Fotografije vašega doma
Več je negativnih dejavnikov, zaradi katerih ne objavljajte fotografij svojega doma, pa če ste še tako ponosni nanj. Morebitnim tatovom boste tako narisali natančen načrt, vsi bodo vedeli, kaj imate v lasti, kako živite, kaj jeste in pijete. Čeprav ste morda fotografirali le del dnevne sobe, obenem razkrijete mnogo več.
9. Fotografije otrok
Bodite pozorni, ko objavljate fotografije otrok. Če jih že morate objavljati, pazite na to, da so fotografije nevtralne, in predvsem na to, da so otroci oblečeni. Ne morete si misliti, kdo vse preži za vašimi objavami.
Vas zanima zgodba dekleta, ki ji je Facebook skoraj uničil življenje?
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.