Novinar Radia 1 Denis Avdić se je včeraj pogovarjal s hrvaško premierko Jadranko Kosor pod pretvezo, da je prvak SDS in nekdanji slovenski predsednik vlade Janez Janša.
Poklical je v urad premierke in se predstavil kot Janez Janša, ker je želel preveriti, kako daleč lahko pride s ''pomembnim'' priimkom. Prosil je za pogovor z Jadranko Kosor. Prijazen glas na drugi strani telefona mu je odgovoril: ''Samo sekundo, predsednica vlade je na službeni poti.'' Čez nekaj trenutkov sledi: ''Halo? Oprostite, gospod Janša. Če lahko pustite telefonsko številko, vas bomo čez nekaj minut poklicali nazaj.''
Pustil je številko in čakal. Po pol ure so ga res poklicali iz urada Kosorjeve. Na slovenski strani so prevezali k ''Janezu Janši'', na hrvaški pa k resnični Jadranki Kosor, ki je bila na Madžarskem. ''Spoštovani, dober dan, tu Jadranka. Sem v Budimpešti, vozim se na letališče. Vračam se, bila sem na obisku,'' je dejala.
Denis se je zatem takoj razkrinkal. ''Dober dan, Denis Avdić iz Radia 1. Oponašam Janeza Janšo. Želel sem samo preveriti, ali lahko s pomembnim priimkom iz Slovenije stopim v stik s tako pomembno osebo,'' je dejal. Opravičil se je in zaželel lep, sončen dan. Kosorjeva se je zahvalila in dejala, da jo veseli, ker sta se slišala. Nasmejala se je in iz Madžarske pozdravila vse v Sloveniji.
Ideja po novici o Putinu
Denis je idejo dobil po novici, "da imaš v Rusiji odprta marsikatera vrata, če se pišeš Putin" (kot Vladimir Putin, ruski premier, op. a.). Lokalni politik Viktor Tkačenko si je zato pred leti spremenil priimek v Putin, da bi imel več možnosti za izvolitev na lokalnih volitvah.
Zadevo je želel preveriti na lastni koži. Sprva je želel poklicati predstojnika kliničnega centra, da bi ga kot Janez Janša prosil, ali bi ga lahko osebno pregledal na domu. Po premisleku pa se je odločil, da bo poskusil pri najvišjih instancah. Želel je namreč preveriti, ali je možno – kot Janez Janša, brez naziva nekdanji premier ali predsednik SDS –, stopiti v stik s hrvaško premierko.
Dal je službeni telefon in čez pol ure so ga poklicali nazaj. Vezali so ga v studio. ''Slušalke sem dal dol. Dvakrat sem zadihal in ...'' Čeprav je bil malce živčen, je simpatičen pogovor vendarle stekel.
Po dogodku se mu ni nihče javil, ne s hrvaškega kabineta ne s strani Janeza Janše. Denis pa razmišlja, da bi Kosorjevi poslal zahvalo za ''odlično reakcijo. Bolje ne bi mogla reagirati.''
"Žrtev" tudi Drago Kos
Zanj tovrstna potegavščina sicer ni bila prva. Lani januarja je kot Janez Janša klical predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa. Z njim je želel sestanek za naslednji dan. Sprva mu je verjel, zato je iskal primeren termin.
Ko pa je ''Janez Janša'' začel govoriti o Patrii, ga je razkrinkal. Tudi Kosov odziv je bil prijeten. Denis je rekel: ''Upam, da ne zamerite,', Kos pa je odgovoril, da ne, samo da ima zaradi njega pokvarjen celoten urnik za jutri. Na koncu se je seveda zasmejal.
Hrvaški kabinet: Prišlo je do napake
Iz kabineta premierke so sporočili, da Kosorjevi ni bilo nič čudno, ker ni poznala celotne zgodbe. Šele pozneje je izvedela, da je David poklical v kabinet, se predstavil kot Janez Janša in prosil za pogovor z njo. Premierka se je oglasila, ker se večkrat pogovarja tudi z drugimi ljudmi, med njimi tudi z državljani, če ima čas, so zatrdili. Obenem so priznali, da je v kabinetu prišlo do napake. Tajnice, ki so prevzele klic, naj ne bi bile dovolj pozorne. Predvidevajo, da je do zapleta prišlo, ker so preveč hitele.
Bi Denisu pri Pahorju uspelo s pravim imenom?
Vprašanja, ali bi Denisu kaj podobnega uspelo tudi v Sloveniji, smo naslovili na kabinet predsednika vlade. Pojasnili so, da vedno prosijo osebo, ki pokliče v kabinet ali v pisarno predsednika vlade Boruta Pahorja, naj se predstavi z imenom in priimkom. ''Povprašamo jo, o kateri temi želi govoriti s predsednikom vlade, in prosimo za telefonsko številko, na kateri je oseba dosegljiva. O klicu obvestimo predsednika vlade, ki odloči, kdaj in s kom bo opravil pogovor, lahko pa tudi naroči, da opravi pogovor kdo od svetovalcev v kabinetu, ki pokriva določeno področje.''
Zatrdili so še, da premier Pahor ''navkljub številnim delovnim obveznostim, če mu dopušča čas, opravi mnoge telefonske pogovore tudi z občankami in občani''.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.