Sedem astronavtov na krovu ameriškega raketoplana Discovery, ki so ga v nedeljo iz vesoljskega centra Kennedy na Floridi izstrelili v vesolje, je imelo nepričakovanega sopotnika. Po navedbah ameriške vesoljske agencije Nasa se je namreč ob izstrelitvi zunanjega rezervoarja raketoplana oprijel netopir.
Analiza posnetkov je potrdila, da se je netopir raketoplana držal vsaj do izstrelitve, kažejo na spletni strani space.com objavljeni dokumenti Nase. Netopir je med odštevanjem do izstrelitve večkrat spremenil položaj, vendar ni odletel stran. Infrardeči posnetki kažejo tudi, da je bil netopir živ.
Po mnenju strokovnjakov je imela žival, ko se je prilepila na rezervoar, ki je vseboval dva milijona litrov tekočega vodika zelo nizke temperature, zlomljeno krilo, trpela pa naj bi še za eno poškodbo. Kaj se je zgodilo z netopirjem po izstrelitvi, ne ve nihče, a v Nasi menijo, da je bila njegova vesoljska avantura kratkega veka.
To pa ni prvi netopir, ki se je namenil v vesolje. Nekaj podobnega se je zgodilo leta 1996, ko se je njegov 'sorodnik' oprijel raketoplana Endeavour. Na srečo pa je tik pred vzletom odletel stran. Zanimivo: japonski astronavt Koiči Vakata, eden od sedmih na krovu Discoveryja, je bil takrat v ekipi na Endeavurju. S tem se je vpisal v zgodovino kot prvi astronavt, ki je v vesolje kar dvakrat poletel v družbi netopirjev.
Sicer pa so o podobnem dogodku poročali tudi pred enajstimi leti, ko se je netopir oprijel vesoljskega plovila Columbia. Tudi ta žival je še pravočasno pobegnila.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.