Ameriška administracija bo odločitev sicer sprejela šele po dodatnih študijah o vplivu podnebnih sprememb na severni in južni pol ter po raziskavah o ostalih razlogih za upadanje števila polarnih medvedov.
Po zadnjih podatkih ameriškega notranjega ministrstva se je na severnem polu v zadnjih dvajsetih letih stalilo že okoli 20 odstotkov ledu, zato tam živeči kosmatinci s pomočjo ledenih plošč vedno težje iščejo hrano v morju in vzgajajo mladiče. V kanadskem Hudsonovem zalivu se je tako populacija severnega medveda zmanjšala za okoli 20 do 22 odstotkov, po ocenah ameriškega notranjega ministrstva pa bi v takšnih razmerah severni medvedje do sredine tega stoletja lahko izumrli. Na svetu sicer živi okoli 20.000 do 25.000 polarnih medvedov, od tega 4700 na Aljaski.
Bodo polarnega medveda spet uvrstili na seznam ogroženih?
Da je medved ogrožen je že maja letos menila tudi Svetovna zveza za ohranitev narave (IUCN), ki je severnega medveda uvrstila na rdeči seznam najbolj ogroženih živalskih in rastlinskih vrst, potem ko ga je pred desetletjem s seznama ogroženih vrst zbrisala. ZDA se je v boju za preživetje ogroženih živalskih vrst sicer pridružila tudi Rusija. Državi sta namreč decembra podpisali sporazum, v skladu s katerim naj bi državi bolje skrbeli za živalske vrste, ki prehajajo iz ene v drugo državo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.