Izdelovalci robota so v reviji Nature zapisali, da njihov poskus kaže, da sposobnost reprodukcije ni izključna lastnost biologije. Njihov končni cilj je izdelati robote, ki bi bili izdelani iz stotisočev enakih bazičnih modulov.
Ti bi imeli sposobnost, da bi sami popravili ali zamenjali dele, ki bi se pokvarili, sami skrbeli za izboljšanje svojega delovanja in delo izdelovali svoje 'pomočnike'.
Vendar, da ne boste mislili, da bodo takšni roboti pred vami že jutri. Prvi 'samoobnavljajoči' robot je trenutno zelo enostaven, saj ga sestavljajo tri ali štiri mobilne kocke.
Vsaka kocka je opremljena z računalniško kodo, ki nosi načrt o robotu, z električnimi kontakti, preko katerih lahko 'enote' komunicirajo s svojimi sosedi, in magneti, s katerimi so 'zlepljene'.
Pri premikanju lahko kocke oz. enote dodajajo nove enote, odločajo o tem, kam naj jih dodajo in jih zlepljajo skupaj in tako sestavljajo nove 'naprave'.
Enostaven robot, ki je sestavljen iz treh kock lahko svojo kopijo izdela v manj kot minuti. Njegovi 'potomci' pa lahko izdelujejo svoje kopije naprej. "Ideja o uporabi samoreproducirajočih se robotih v vesolju se poraja sama po sebi," pravi vodja raziskovalcev Hod Lipson iz newyorške univerze Cornell. "Če pošljete robota na eno izmed Jupitrovih lun in se robot pokvari, je odprave konec. Torej potrebujete robote, ki se lahko prilagodijo situaciji in popravijo same sebe. To je ena izmed možnih aplikacij."
Prav tako bi bilo mogoče tovrstne robote uporabiti v rudnikih ali jedrskih objektih. Raziskovalci so pri svojem delu uporabljali tudi spoznanja biologov o reprodukciji in samoobnavljanju in so prepričani, da njihova odkritja prinašajo velike spremembe v robotiki.
Zanimivosti
Samoobnavljajoči se robot
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
K.L.
Komentarji
0
Ameriški raziskovalci so izdelali robota, ki lahko izdela svoje kopije iz rezervnih delov.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.