Zanimivosti

S svetlobo nad zimsko depresijo

Berlin, 07. 11. 2008 08.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Jesen je čas, ko se narava pripravi na počitek, poleg tega pa se številni ljudje v jesenskem času zaprejo vase. Pri nekaterih se stvar stopnjuje vse do t. i. zimske depresije ...

Vse redkeje se srečujejo s prijatelji, zaspano posedajo pred televizorjem, zgodaj odhajajo spat, zjutraj pa le stežka vstanejo. Za večino to obdobje mine brez posebnih posledic, nekateri pa v tem času trpijo za pravo zimsko depresijo.

Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, imajo ljudje, ki zapadejo v zimsko depresijo, poleg utrujenosti in zaspanosti simptome in motnje, ki za ostale vrste depresij niso značilne. "Imajo povečano potrebo po spanju in po ogljikovih hidratih, denimo po čokoladi," je ob tem povedal specializirani zdravnik ene od bolnišnic v Berlinu Dieter Kunz. Ob tem je dodal, da depresijo pogosto spremljata tudi nespečnost in pomanjkanje apetita.

Pomanjkanje svetlobe – razlog za depresijo

Razlog za depresivno razpoloženje ljudi naj bi bilo pomanjkanje svetlobe v zimskih mesecih. Znanstveniki namreč verjamejo, da svetloba zavira nastajanje hormona melatonina in vpliva na delovanje hormona serotonina. Hormon melatonin uravnava spalni cikel, medtem ko ima na drugi strani serotonin neposreden stimulativen učinek in pri ljudeh povzroča boljše razpoloženje.

Simptomi zimske depresije se navadno pojavijo oktobra, novembra, decembra in redkeje tudi januarja. Simptomi navadno začnejo pojemati z daljšanjem dneva pri čemer nemški znanstvenik Urlich Hegerl pojasnjuje, da večja količina svetlobe omeji izločanje melatonina, zaradi česar bi mogli tisti, ki trpijo za zimsko depresijo, med zimo čim več časa preživeti zunaj.

Pri vsem tem znanstveniki priporočajo kontrolo spalnega cikla. Tudi ob koncih tedna priporočajo zgodnje vstajanje, saj imajo tisti, ki zapadejo v tovrstno depresijo, tako več časa, ki ga lahko preživijo zunaj, ne glede na vreme. Tudi v oblačnem vremenu nivo svetlobe lahko doseže vrednost okoli 10.000 luksov, medtem ko novi svetlobe ob sončnem vremenu lahko preseže vrednost nekaj sto tisoč luksov.

Ozrite se v nebo

Kunz ob tem predlaga, da se ljudje čim večkrat ozrejo v nebo, vendar ne direktno v sonce. Vsaka minuta, ki jo človek preživi zunaj, je po njegovem mnenju pomembna. Tako predlaga, naj tisti, ki imajo to možnost, zjutraj iz avtobusa preprosto izstopijo postajo prezgodaj in preostanek poti v službo ali kam drugam prehodijo peš.

Tistim, ki nimajo časa, da bi ga lahko preživeli zunaj, znanstveniki priporočajo uporabo posebnih žarnic, ki lahko tudi v prostoru nekoliko izboljšajo razpoloženje. Že nekaj minut ob svetlobi, ki jo oddajajo tovrstne žarnice, po besedah znanstvenikov lahko izboljša razpoloženje. Seveda je to odvisno od moči svetlobe, ki jo žarnica oddaja.

Znanstveniki priporočajo uporabo žarnic tudi med vsakodnevnimi opravili, denimo med zajtrkom, saj ima svetloba, ki jo oddajajo, takojšen učinek. Za tiste, ki torej trpijo za zimsko depresijo, je to ena od rešitev, za katero pa je potrebno tudi nekoliko globlje seči v žep. Cena tovrstnih svetil se namreč giblje med 150 in 300 evri.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

1P2L
07. 11. 2008 18.48
No..tolk pisanja..okrog bistva, samega bistva pa ni.Kaksno je ta specialno svetilo..a naj v trgovin icscemo po ceni,ki ste jo navedli?
Andrej Marc
07. 11. 2008 18.06
brezveze, je ze narava tko nardila da je prov, pach ratas depresivn, vech pojesh, manj se gibas, vech spis, to je pach narava tko poskrbela zarad hudih zimskih razmer :) in tko more bit