Gre za deseto rusko tovorno vesoljsko plovilo za MVP in stoto od leta 1978. Vsa doslej so tovor na vesoljske postaje Saljut 6, Saljut 7, Mir in MVP prepeljala uspešno. Ladja, ki ima maso 7290 kilogramov, bo dvema Američanoma in Rusu, ki so danes 71. dan v vesolju in 69. dan na postaji, dostavila 2568 kilogramov tovora. Gre za raketno gorivo, hrano in opremo za izvajanje znanstvenih poskusov in dodatno opremljanje postaje. Ameriška vesoljska agencija NASA je sporočila, da so trojico o sobotni izgubi vesoljskega raketoplana Columbia obvestili eno uro po nesreči.
V ruskih vesoljskih enotah so poudarili, da bodo morali zaradi napovedane zamrznitve poletov ameriških vesoljskih raketoplanov tir postaje zvišati s Progresom M47.

V soboto se je od postaje ločila stara tovorna vesoljska ladja Progres M1-9 in napolnjena z odpadki zgorela nad Tihim oceanom.
Sedanjo šesto posadko MVP so nameravali v začetku marca s pomočjo raketoplana Atlantis zamenjati s sedmo. V marcu, aprilu ali najkasneje maju bi zamenjavo lahko izvedli z rusko transportno in reševalno vesoljsko ladjo Sojuz TMA 2. Ameriško - ruska trojka se medtem kadarkoli lahko vrne na Zemljo s Sojuzom TMA 1, ki je že združen s postajo. Če zamenjave ne bodo izvedli, bo MVP prvič po letu 2000 nenaseljena. V zvezi s prihodnostjo MVP je odprtih veliko vprašanj. Dokler raketoplani ne bodo spet leteli, lahko postajo oskrbujejo le Rusi, a to za njeno nadaljnje sestavljanje ne zadošča. Ameriški predsednik Bush bi moral preklicati restriktivne ukrepe, ki naj bi bili vpeljani zaradi iransko-ruskega sodelovanja, proti večji ruski navzočnosti pri sestavljanju MVP. Prizemljitev raketoplanov ga bo postavila pred odločitev ali postajo "zamrzniti" ali pa se sprijazniti z večjo vlogo Rusije in Evrope.
NASA: Zaenkrat brez poletov na MVP
Vodja programa v nadzornem centru NASA v Houstonu Ron Dittemore je dejal, da raketoplani "za določen čas" ne bodo več leteli na MVP. Po ruskih ocenah bo izpad ameriških vesoljskih poletov z raketoplani po nesreči Columbie vplival na izgradnjo MVP predvsem v letu 2004.
Nesreča Columbie pa bi po ocenah japonskih vesoljskih strokovnjakov lahko imela daljnosežne posledice tudi za japonski vesoljski program. Prvega marca naj bi namreč z ameriškim raketoplanom Atlantis v vesolje poletel japonski astronavt Soiči Noguči, je dejal direktor japonskih vesoljskih oblasti NASDA Kodži Jamamoto.
Izrael je sporočil, da namerava kljub nesreči, v kateri je umrl tudi izraelski astronavt Ilan Ramon, nadaljevati raziskovanje vesolja.