
Apa Sherpa, ki živi ZDA, se je na 8.844 metrov visoko najvišjo goro na svetu povzpel preko jugovzhodnega grebena, po kateri sta šla tudi Novozelandec sir Edmund Hillary in Sherpa Tenzing Norgay, ki sta leta 1953 prva osvojila prestižni vrh.
''Treba je veliko močne volje in moči, da ti na tako velikih višinah vedno znova in znova uspe nekaj takega,'' je za Reuters povedala novinarka in dobra poznavalka odprav v Himalaji Elizabeth Hawley. ''Res gre za izjemen dosežek.''
Apa Sherpa, ki je sicer izboljšal kar svoj rekord, se je na Everest povzpel v družbi Američana Chrisa Shumatea, Bruna Gremiorja iz Švice in še štirih drugih šerp. Prvič je sicer na vrh stopil leta 1990.
Z rekordno osvojitvijo vrha želi Apa opozoriti na posledice klimatskih sprememb. Okoljevarstveniki namreč že kar nekaj časa opozarjajo na vedno hitrejše taljenje himalajskih ledenikov, kar bi lahko ogrozilo na milijone ljudi, ki so odvisni od vode, ki jo zadržujejo. Da bi opozorili na onesnaženje, so člani odprave na poti pobirali tudi po nekaj desetletij stare odpadke od izrabljenih kisikovih mask, jeklenk, raztrganih šotorov, vrvi do drugih plastičnih odpadkov, ki so jih ob poteh odvrgli alpinisti.
''Ta odprava je osredotočena na ekološko plezanje, da bi bil Everest čistejši, in na zbiranje smeti, ki so jih za seboj pustile druge odprave,'' je o tem povedal vodja ekipe Dawa Steven Sherpa.
Kot je znano, naj bi doslej na vrh najvišje gore sveta stopilo okrog 3.100 alpinistov, ki so vrh osvojili 5.100-krat.
12-letni deček pa je v Angliji postavil popolnoma drugačen svetovni rekord.

KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.