Predniki si zagotovo ne bi mislili nič dobrega o tem: na dan, ko očetovsko Sonce simbolično umre in bi morala mati Luna sijati z vso močjo, je ugasnila tudi ta. Nastopil je namreč lunin mrk, ki je tokrat po kar 372 letih prvič sovpadel z zimskim solsticijem. Še več, to naj bi se v zadnjih 2000 letih zgodilo samo enkrat, leta 1638.
Dogajanje se je začelo ob 7.33 po srednjeevropskem času in trajalo do 11.01, popolni mrk pa je nastopil ob 8.41 po srednjeevropskem času in trajal do 9.53 po srednjeevropskem času.
Najbolje je bil viden z ameriške celine, delno pa smo ga videli tudi pri nas. Prebivalci vzhodne Slovenije so, če so imeli jasno nebo in dober pogled na zahodni horizont, lahko videli začetno fazo luninega mrka, je povedal Herman Mikuž z Astronomsko geofizikalnega observatorija Golovec. Na žalost ga je bilo mogoče opazovati le okoli 13 minut.
Zakaj rdeča luna?
Popoln mrk nastopi zato, ker se Sonce, Zemlja in Luna natančno poravnajo, tako da Luno sončna svetloba ne obseva neposredno. Kljub temu pa jo bo doseglo nekaj neposredne svetlobe, ki bo satelitu dala nenavadno barvo, podobno zemeljskim sončnim zahodom. Za lažjo predstavo si lahko zamislimo, da stojimo na luni: okrog Zemlje bi od tam videli ognjen obroč sončnih žarkov.
Zanimivo je, da bi bila lahko barva temnejša kot sicer ob takšnih dogodkih, opozarjajo znanstveniki. Razlog je velika količina pepela, ki so jo v zadnjem času v atmosfero bruhnili ognjeniki. Luna bi bila zato lahko bolj rjavkasta kot rdeča.
Luna bo mešala štrene
Omenimo še, da bo današnji dan zaznamovala polna luna, ki bo samo uro po popolnem mrku vstopila v astrološko znamenje raka. Če gre verjeti astrologom, to pomeni, da bomo zelo občutljivi in čustveni, da bodo čustva nihala iz ene skrajnosti v drugo in da bomo potrebovali veliko volje, da bomo razumsko reagirali na situacije.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.