26. maja je ameriško vesoljsko plovilo Phoenix po 680 milijonov kilometrov dolgi poti pristalo na Marsu. Na Zemljo je že prvi dan poslalo slike še neraziskanega področja rdečega planeta. Gre namreč za prvi pristanek v bližini Marsovega severnega tečaja.
Po tednu dni na Marsu pa se je robotova roka prvič dotaknila površja. Tokrat je šlo še za test, v prihodnjih dneh pa namerava robot odvzeti čim več vzorcev površja. Kot kaže, pa so imeli znanstveniki srečo, saj se je izkazalo, da naj bi plovilo pristalo prav nad večjim slojem ledu. Plovilo je namreč ob pristanku razmahnilo sloj prahu nad ledeno ploskvijo, so prepričani ameriški znanstveniki, ki upravljajo s sondo.
Prvotne domneve znanstvenikov so bile, da bodo plasti ledu, ki naj bi dokazovale, da je na Marsu obstajalo življenje, našli šele 20 do 50 centimetrov globoko. Tokratno odkritje plasti ledu tik pod površjem pa jim bo delo olajšalo.
Ves material, ki naj bi ga roka sonde 'nabrala' na površju planeta, bodo analizirali kar znotraj plovila, ki ima vgrajen laboratorij, na rezultate pa bo potrebno počakati najmanj kakšen teden.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.