Pogovorno oddajo z imenom Banu – ženska – vodi 27-letna Farzana Samimi. O težavah afganistanskih žensk, temi, ki v državi še vedno velja za tabu, se v studio pogovarja s psihiatrom Mohamedom Jasinom Barbakom. Napredno oddajo mnogi že imenujejo afganistanska različica Oprah Winfrey.
Doktor Barbak je izkušen sogovornik. V kabulski bolnišnici, kjer je zaposlen, na teden sprejme najmanj štirideset žensk. Kot pravi, so desetletja vojn na večini pustila trajne posledice. Številne ženske so bile žrtve posiljevalcev, mnoge so zasužnjili, število tistih, ki so ostale brez moža ali otrok je nepregledno. Samo v Kabulu naj bi ovdovelo kar 30 tisoč žensk, mnoge med njimi morajo same skrbeti za številno družino.
»Večina žensk, ki pride do mene, sploh ne ve, kaj je narobe z njimi. Mučijo jih pozabljivost, hitro menjavanje razpoloženj, številne trpijo za shizofrenijo,« pravi doktor Barbak, ki dodaja, da bi potrebovale dolgotrajno psihoterapijo, a to v Afganistanu še ni mogoče. »To je tradicionalna država. Ideja psihiatrovega kavča se tu še ni prijela,« razlaga.
Nova oddaja ženskam tako omogoča, da o svojih težavah vsaj govorijo, če jih že odpraviti ne morejo, meni voditeljica. »Večina Afganistank se ne more izpovedati nikomur, ko se srečajo s težavami. Upamo, da bo oddaja postala njihova prižnica, kjer bodo lahko govorile,« pravi Samimijeva. Prvi odzivi so dobri, dodaja.
Izučena veterinarka Farzana Samimi pa počasi postaja zvezda. Na tržnico ne hodi več, ker jo prepozna preveč ljudi, pravi. Zaveda se tudi, da je ustvarjanje oddaje, ki se zoperstavlja tabujem v družbi lahko nevarno. Maja so neznanci v Kabulu ubili njenega sodelavca, voditelja glasbene oddaje za mlade.