Bavarski kadilci so si po sprejetju strogega protitobačnega zakona izposlovali vrsto izjem in tako praktično nemoteno kadijo dalje. Tako se je v Münchnu in Nürnbergu kar tretjina lokalov spremenila v kadilske klube.
Ti so tarča ostrih kritik. "Dokler se gostinci lahko odločajo, ali bodo svoj lokal razglasili za kadilski klub ali ne, lahko zakonska izjema hitro postane pravilo," je dejal predsednik mestnega sveta v Nürnbergu Hartmut Frommer. V tem mestu je okoli 700 kavarn in barov, med njimi se jih je približno 220 prekvalificiralo v kadilske klube. Podobno je tudi v bavarski prestolnici, kjer je kakih 7000 gostinskih lokalov. Od 2000, kolikor so jih pregledali inšpektorji, jih je 700 spremenjenih v kadilske klube.
Kadilci in gostinci so strnili vrste. Decembra lani ustanovljeno društvo za ohranitev bavarske gostinske kulture je tako doslej pridobilo več kot 60.000 članov. Med njimi prevladujejo gostinci, ki so svoje lokale razglasili za kadilske klube, in kadilci, ki jih obiskujejo. Člani društva menijo, da prepoved kajenja omejuje njihovo poslovno kulturo in ogroža načelo enakosti pred zakonom.
Prepoved kajenja je bavarska vlada v času veljavnosti zakona že omilila in ukinila prepoved kajenja v šotorih -pivnicah. Propadel je tudi poskus mestnih oblasti v Freisingu, ki so hotele prepovedati kajenje v dveh igralnicah. Sodišče v Münchnu je v nepravnomočni sodbi dalo prav lastniku igralnice, ki se je zoperstavil ukazu oblasti, da v igralnici odstrani pepelnike in izobesi obvestila o prepovedi kajenja.
Bavarsko ustavno sodišče je prejelo že nekaj tožb, tako zoper zakon o prepovedi kajenja kot proti izjemam. Z zakonom niso zadovoljni niti nekadilci niti kadilci, moti pa tudi gostince, ki bi svojim gostom radi omogočili kajenje.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.