“Zadnji tako zelo veliki polni luni smo bili priča marca leta 1993,“ pravi astronom Geoff Chester z observatorija v Washingtonu. “Takšen dogodek je nepozaben, pogled na tako ogromno luno pa dih jemajoč.“
Luna je od Zemlje oddaljena v povprečju 384.400 kilometrov. Vendar pa njena orbita okrog našega planeta ni popolnoma pravilen krog, ampak elipsa. Ena stran je tako za približno 50.000 kilometrov bližje od druge, bolj oddaljene.
Luna tako vsak mesec oziroma vsakih 29 dni in pol, kolikor traja njena pot okrog Zemlje, doseže to nam najbližjo točko, imenovano perigej, samo enkrat ali dvakrat v letu pa se zgodi, da to sovpada s polno luno. In tokrat se bo to zgodilo.
Takšne 'perigej lune' so v povprečju za 14 odstotkov večje in za 30 odstotkov svetlejše od običajnih lun. Največja pa bo – vsaj navidezno – ob njenem vzhodu. Čeprav bo videti, kot da se je lahko dotaknemo, pa bo jutrišnja luna še vedno od Zemlje oddaljena 356.577 kilometrov.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.