Svetovalni odbor strokovnjakov ameriške Zvezne uprave za hrano in zdravila (FDA) je s petimi glasovi proti in štirimi za zavrnil prošnjo podjetja Inamed, da začne ponovno prodajati silikonske vložke za povečanje ali preoblikovanje ženskih prsi. Silikonski vložki so v ZDA prepovedani od leta 1992, ker so v preteklosti mislili, da povzročajo raka ali druge bolezni, vendar se je to izkazalo za neresnično. Svetovalni odbor FDA pa je vseeno glasoval proti vrnitvi silikonskih vložkov na trg, ker podjetje Inamed ni uspelo zadovoljivo dokazati njihove trajnosti.
Za in proti silikonskim vložkom
Pred svetovalnim odborom FDA je v ponedeljek potekala razburljiva razprava prič ene in druge strani. Proti silikonskim vložkom so govorile ženske, ki so imele z njimi slabe izkušnje. Na drugi strani so pričale ženske, ki so skupaj s plastičnimi kirurgi in moškimi prepričane, da so prsi s silikonskimi vložki bolj naravnega videza.
Po prepovedi silikonskih vložkov za povečanje in preoblikovanje prsi se uporabljajo vložki napolnjeni s slano vodo, ki pa menda niso tako naravnega videza in otipa. Prav tako naj ne bi bili tako škodljivi, če morda počijo. Svetovalni odbor FDA je vrnitev silikonskih vložkov zavrnil, ker podjetje Inamed ni izvedlo zadovoljive študije o njihovi trajnosti. Študija je zajela okoli 900 žensk, ki so jih spremljali od treh do štirih let. Ugotovila je, da sta pri ženskah, ki so si povečale prsi zaradi estetike, po treh letih počila le dva odstotka vložkov, pri ženska, ki so dobile vložke po operacija raka na dojki pa je počilo kar 10,6 odstotka vložkov. Menda zato, ker v enem in drugem primeru uporabljajo različne modele vložkov.