Zanimivosti

Požrešni Stalinovi raki

Oslo, 04. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ob norveški obali na milijone ogromnih tihomorskih rakov koraka proti jugu in požira vse, kar se jim znajde na poti.

Velikanski raki, katerih potomce je v Evropo v tridesetih letih prejšnjega stoletja uvozil sovjetski diktator Stalin, tehtajo tudi do deset kilogramov, razpon klešč pa imajo več kot dva metra, so tako odporni, da se znanstveniki bojijo, da bodo prišli vse do Gibraltarja.

Raki prišli že do Nemčije

Okrepljena po skrivnostni "demografski eksploziji" v minulih desetih letih je "rdeča armada" Stalinovih rakov, ki so bolj znani kot raki s Kamčatke ali Rdeči kraljevski raki, napredovala že za dvesto kilometrov in zavzela pristanišča severne Nemčije. Več kot deset milijonov teh rakov za seboj pušča pravo "podvodno opustošenje". Ti raki tudi nimajo naravnih sovražnikov in so tuja vrsta v Barentsovem morju, zato njihovo število tako narašča, opozarjajo norveški znanstveniki, ki zahtevajo od vlade, da ustavi njihov pohod na jug.

Raki naj bi nahranili ljudstvo

Rake je v Barentsovo morje Stalin pripeljal v želji, da bi zagotovil hrano prebivalstvu severozahodnih območij bivše Sovjetske zveze. V devetdesetih letih pa se je njihova populacija iz neznanih razlogov zelo povečala. V podobna osvajanja so krenile tudi druge vrste. Rakuni, ki jih je nacistični vodja Hermann Goering leta 1934 pustil v Nemčiji zaradi "obogatitve favne Reicha", bi lahko osvojili Evropo. Te severnoameriške živalce so se namreč tako namnožile, da jih je v Nemčiji že več kot milijon, kar je rekordno število.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.