Po mnenju znanstvenikov naj bi omenjene kanale oblikoval tekoči metan oziroma neka druga vrsta ogljikovodikov.
Ti posnetki so bili sicer narejeni z višine okoli 16 kilometrov med pristajanjem sonde, znanstveniki pa sedaj pričakujejo tudi že posnetke s površja tega nebesnega telesa.
Znanstvenike je navdušilo že petkovo pristajanje sonde na Titanu - Saturnovi luni z lastnim ozračjem, ki naj bi spominjala na Zemljo v zgodnejših obdobjih njenega nastajanja. "Gre za prvi uspešen poskus pristanka sonde na nebesnem telesu v zunanjem delu sončnega sistema v zgodovini človeštva, to pa je velik dosežek za Evropo in njenega ameriškega partnerja," je na novinarski konferenci v nemškem Darmstadtu dejal vodja evropske vesoljske agencije ESA Jean-Jacques Dordain.
Tudi prvi posnetki, ki jih je sonda poslala na Zemljo, so znanstvenike navdušili. "Kot kaže, po površini Titana teče neka tekoča snov. Lahko bi bil tekoči metan ali pa kaki drugi utekočinjeni ogljikovodiki," je prvi posnetek, narejen z višine 16 kilometrov, opisal Marty Tomasko iz ameriškega Lunarnega in planetarnega observatorija v Arizoni, sicer inženir kamere, ki je naredila posnetke. "Videti je kot rečna delta," je še dodal.
Tekočina na Zemlji in na Titanu
Na drugem posnetku z višine okoli osem kilometrov je videti temne in svetle tvorbe, ki jih je Tomasko opisal kot sence, ki nakazujejo razgibano površino. Po njegovih besedah so temnejša področja poplavljena, ali pa so vsaj nekdaj bila. Tretji posnetek pa prikazuje velike bele kose, za katere menijo, da gre za naplavine ali pa za velike kose zmrznjene vode. "Ni veliko planetov s tekočino," je še pojasnil Tomasko in dodal: "To je Zemlja in zdaj je še Titan."