
Na italijanskih spletnih straneh, blogih in socialnih omrežjih že nekaj mesecev poteka živčna razprava o moškem po imenu Raffaele Bendandi, ki je že dobra tri desetletja pokojni, a naj bi za časa življenja pravilno napovedal čas in kraj številnih potresov v prihodnosti. Tako naj bi za letošnji 11. maj napovedal uničujoč potres, ki bo prizadel italijansko glavno mesto.
Zaradi napovedi naj bi v Rimu med nekaterimi prebivalci mesta že zavladala panika, česar se zavedajo celo pri nacionalni televiziji RAI, kjer so predvajali nekaj oddaj, s katerimi želijo pomiriti ljudi. Oglasili so se tudi iz civilne zaščite, kjer vztrajajo pri znanstvenem načelu, da potresov ni mogoče napovedati.
To pa ni pomirilo vseh. ''Šefu bom povedal, da grem k zdravniku, vzel pa si bom prosto,'' je za Reuters povedal natakar Fabio Mengarelli. ''Če bom moral umreti, bi to rad storil skupaj z ženo in otroki. Številni bodo naredili enako kot jaz.''
Kuharica Tania Cotorobai v sredo prav tako ne bo odšla v službo: ''Sicer ne vem, če res verjamem v to, ampak če pogledaš na internet, vidiš vsa ta nasprotja, kar te naredi nervoznega.''
Italijani se namreč še kako dobro spominjajo katastrofalnega potresa leta 2009 v mestu L'Aquila, ki je zahteval 300 življenj, čutili pa so ga tudi v večnem mestu.
Kmalu po potresu se je začelo veliko govoriti o pokojnem znanstveniku Giampaolu Giulianiju, ki naj bi svaril pred neizbežnim potresom na ta datum, a naj bi se zmotil glede lokacije.

Potresi kot posledica gravitacijskih sil vesoljnih teles
Bendandi, ki je umrl leta 1979 v starosti 86 let, je verjel, da gre pri potresih za rezultat premikanj planetov Lune in Sonca ter je bil prepričan, da se jih zaradi tega lahko napove. Leta 1923 je napovedal potres, do katerega naj bi prišlo 2. januarja naslednjega leta, in sicer v osrednjeitalijanski pokrajini Marche. Čeprav se je zmotil za dva dni, je do potresa resnično prišlo. Časnik Corriere della Sera je takrat o njem objavil članek z naslovom Človek, ki napoveduje potrese. Njegova slava je še bolj zrasla leta 1927, ko mu je fašistični diktator Benito Mussolini podelil državno odlikovanje viteškega reda. Njegove teorije so imele pozneje velik vpliv na številne tuje priznane astronome.
Sedanja panika v Rimu naj bi bila sicer bolj plod dobe interneta, kot pa črnoglede napovedi Bendandija. Paola Lagorio, predsednica njemu posvečenega društva, kjer imajo shranjene njegove rokopise, je že izjavila, da niso nikjer našli zapisano, kaj podobnega o tem, da bo v Rimu letos prišlo do potresa.

KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.