Februarja je svet obkrožil posnetek koale Sam, ki jo je močno opečeno sredi zoglenelega gozda našel gasilec. Iz steklenice ji je ponudil vodo, živalca pa mu je nato zaupljivo dala tačko v roko.
Sam so odpeljali v zatočišče za ranjene živali in jo oskrbeli. Postala je simbol upanja za Avstralce, ki so se soočali z najhujšimi požari v zgodovini. V njih je umrlo 173 ljudi, pogorelo je 2000 stavb, 75 tisoč ljudi je ostalo brez strehe nad glavo.
Koala je po opeklinah dobro okrevala, žal pa so samo nekaj mesecev pozneje veterinarji odkrili, da ima v telesu ciste, ki nastanejo zaradi klamidije. Ko so jo želeli operirati, so ugotovili, da je bolezen preveč napredovala. Sam so zato uspavali. "Stanje je bilo tako resno, da ji ne bi mogli nikakor lajšati bolečin," je povedala predstavnica zavetišča Peita Elkhorne.
Klamidija je bakterijska bolezen, ki močno ogroža koale. Zbolela je že polovica populacije, koliko živali je okuženih, ne vedo, ocenjujejo pa, da jih je na določenih območjih že 98 odstotkov. Zaradi bolezni se skoti manj koal.
Klamidija se hitreje razvije ob stresu, ki so mu koale vse bolj izpostavljene. Večina jih namreč živi v bližini človeških prebivališč, motijo jih tudi ceste. Njihov življenjski prostor pa se je močno skrčil.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.