Generalna direktorica Unesca Irina Bokova je ob tej priložnosti zapisala, da je raznolikost poezije še ena oblika dialoga, saj odkrije, da si vsi posamezniki na svetu delijo ista vprašanja in občutke.

"Na letošnji svetovni dan poezije se spomnimo, da je poezija univerzalna dežela, v kateri se ljudje lahko srečujejo skozi besedišča vseh barv, ritmov in zvokov. Besede, ki so zacvetele v katerem koli jeziku, se raztezajo daleč proti svetlobi, ki ujame samo bistvo človeškega bitja, dostojanstvo vsake osebe," je v sporočilu, objavljenem na spletni strani Unesca, zapisala Bokova.
Po besedah generalne direktorice Bokove poezija posreduje edinstveno povezavo v zbliževanju kultur na različnih nivojih, brez kakršne koli nepredvidljivosti. Da bi poezija postala bolj prepoznavna, jo je potrebno vzeti s piedestala, tako da lahko preprosto najde svoj prostor v osrčju življenja.
Poezijo s piedestala sestopajo tudi številna javna branja, na katerih pesniki bolj ali manj množičnemu občinstvu interpretirajo svoje verze. Medtem ko se del kulturne javnosti že pregovorno zavzema za poezijo kot intimno bralno dejavnost ali vsaj dogodek bolj komornih razsežnostih, se druga stran najde v poeziji, ki naj pritegne množice. Da bi trume hodile na pesniške dogodke, ni redkost le v Sloveniji. Nekako velja, da ima poezija, ne glede na vse, vedno nespremenjeno število bralcev.
Vsaj del njih bo prišel tudi na literarni večer, ki ga ob svetovnem dnevu poezije v kavarni Slovenskega etnografskega muzeja, v ponedeljek, 22. marca, pripravlja Društvo slovenskih pisateljev. Nastopili bodo Aleš Debeljak, Janko Ferk, Aksinja Kermauner, Jana Kolarič, Matej Krajnc, Matjaž Pikalo, Cveto Preželj in Milica Šturm.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.