Obnavljanje zaščitne ozonske plasti Zemlje zaradi škode, ki jo je v minulem stoletju povzročila pretirana uporaba kemikalij, bo trajalo od pet do petnajst let dlje, kot so znanstveniki sprva predvidevali.
Znanstveniki so namreč objavili poročilo, v katerem ugotavljajo, da se še vedno proizvaja in uporablja več vrst škodljivih kemikalij, kot so ocenjevali, navajata svetovna meteorološka organizacija in agencija ZN za okolje.
Večino snovi, ki uničujejo ozonsko plast, so prepovedali ali začeli postopno umikati iz proizvodnje in uporabe s sprejemom Montrealskega protokola leta 1989, ki je sicer ena redkih učinkovitih okoljskih pogodb. Še vedno pa je po znanstvenih ocenah v uporabi več škodljivih kemikalij, nekatere med njimi v hladilnih napravah, kot so strokovnjaki sprva domnevali.
Plast v zgornjem delu ozračja, ki ščiti življenje na Zemlji pred pretiranim sončnim sevanjem, naj bi se začela obnavljati šele leta 2049, namesto leta 2044, ugotavljajo znanstveniki. Ozonska plast nad Antarktiko pa naj bi bila v celoti obnovljena petnajst let pozneje, kot so načrtovali, torej leta 2065. Ozonska luknja, ki se nad regijo pojavi približno enkrat na leto, naj bi se redno pojavljala še dve desetletji zaradi posebnih "supermrzlih in superhitrih vetrov" nad južnim polom.
Tudi v študiji, ki je bila maja objavljena v znanstveni reviji Nature, so znanstveniki opozorili, da pri dotedanjem ocenjevanju škode na ozonskem plašču niso upoštevali vulkanskih izbruhov, neviht in drugih naravnih pojavov. Raziskave, ki so jih znanstveniki opravili v letih 2000 in 2002, kažejo, da naj bi se ozonska plast odebelila v začetku 21. stoletja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.