Astronomi sveta se v okviru generalne skupščine Mendarodne astronomske unije (IAU), ki poteka v Pragi, dogovarjajo, da bi Osončju dodali še tri nove planete, tako da bi jih bilo skupno 12. Gre za razpravo o definiciji planetov in planetoidov, ki bo med klasičnih osem planetov našega osončja vključila še tri - nebesna telesa Haron, Ceres in telo "2003 UB313", ki se ga bo po napovedih zelo verjetno prijelo ime Xena.
Astronomi o novi definiciji planetov pravzaprav razpravljajo že dve leti, predlog, ki ga je oblikoval posebni odbor pa naj bi zdaj potrdila še generalna skupščina IAU, ki se je v Pragi zbrala v ponedeljek, zasedala pa bo do 25. avgusta. Gre za razpravo, kako definirati razliko med planetom in večjim nebesnim telesom, skratka za postavljanje meja - kako veliko in kako okroglo mora biti nebesno telo, da postane planet, pa tudi, do katere velikosti še lahko govorimo o planetu in ne morda o "rjavem pritlikavcu ali zvezdi", pojasnjuje IAU.
Pri tem v organizaciji, ki je bila ustanovljena leta 1919 in je glavni razsodnik pri določanju imen nebesnih teles, pojasnjujejo, da so v zunanjih delih osončja v zadnjem času odkrili veliko nebesnih teles, ki so po velikosti primerljiva ali pa celo večja od Plutona. Zato je po navedbah predsednika IAU Rona Ekersa upravičeno, da bi se tovrstna telesa uvrstilo med planete.
Planet bi se lahko imenoval teloOdbor za definicijo planetov je zdaj v Pragi predlagal definicijo, po kateri bi planet lahko imenovali telo, ki bi v grobem zadostilo dvema pogojema. Prvič mora krožiti okoli zvezde in ne sme biti sam zvezda, drugič pa mora biti dovolj veliko oziroma dovolj "masivno", da ga lastna gravitacija oblikuje v skoraj sferično obliko. Pri tem naj bi šlo za telesa z maso najmanj 500.000 bilijonov ton in premerom najmanj 800 kilometrov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.