
Japonska ali kot jo mnogi imenujejo Dežela vzhajajočega sonca te dni gosti svetovno prvenstvo v košarki. Od Slovenije je oddaljena približno 10.000 kilometrov in sedem ur po časovnem pasu. Poleg osnovnih kulturnih razlik kot so jezik, filozofija, vera in podobno so tudi manjše razlike, ki jih je dobro poznati, če se odpravite na Japonsko, da vas domačini le ne bi grdo gledali.
Na primer. Usekavanje nosu v javnosti je skrajno nekulturno. Smrkanje pa je veliko bolj sprejemljivo. Čeprav so Japonci tehnološko zelo napreden narod in skotaj 95 odstotkov ljudi, ki se vpišejo na univerze tudi diplomira, pa so jim tuji jeziki resnično tuji. Japonci namreč zelo slabo govorijo angleško. Kljub temu pa so zelo prijazni do tujcev in bodo storili skoraj vse, da jim pomagajo. Tako se vam utegne zgoditi, da če na ulici ustavite Japonca in ga vprašate za smer do neke lokacije, vas bo ta pospremil do tja, čeprav je bil namenjen v drugo smer. Če boste pri tem, ko vam Japonec tako ali drugače pomaga, premalo strpni ali neolikani, jih to tako prizadene, da vas ne bodo več pogledali v oči.


Japonci ne marajo preveč telesnih stikov, kar pomeni, da se med drugim ne rokujejo. Priklanjanje, ki nadomesti tako pozdrav kot rokovanje, ima v družbi zelo pomembno funkcijo. Z naklonom se poleg pozdrava izkaže tudi stopnja spoštovanja do druge osebe. Osnovno pravilo je, da se tisti, ki je na družbeni lestvici niže, globlje prikloni. Priklanjanje je prisotno prav na vsakem koraku - od televizijskih napovedovalcev, taksistov, prodajalcev do sobaric ali natakarjev.
Kot še eno od zanimivosti naj omenimo vedno priljubljeno fotografiranje. Če Japonce presenetite z znanjem njihovega jezika, jih to zelo pogosto tako navduši, da se želijo z vami celo slikati. Čeprav jih kot turiste po Evropi pomnimo predvsem s fotoaparati okoli vratu, pa jih po domovini običajno ne nosijo s seboj. Še posebno mlajše generacije Japoncev, vse opravijo z mobilnimi telefoni. Skoraj obvezno pa se Japonci, tako mladi kot starejši, med slikanjem veselo nasmihajo in dvignejo dva prsta v znak V oziroma znak za mir.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.