Ekipi Turškega državnega gledališča, ki je na vlaku od začetka potovanja, se bosta v Sloveniji pridružila ansambla Zagrebškega gledališča mladih in SNG Nova Gorica.
Evropska gledališka konvencija (ETC) je bila ustanovljena leta 1988 z namenom podpiranja mednarodne gledališke ustvarjalnosti. Pod svojim okriljem združuje 43 gledališč iz 23 evropskih držav, iz Slovenije sta člana konvencije Slovensko narodno gledališče (SNG) Nova Gorica in Slovensko mladinsko gledališče, je na današnji novinarski konferenci povedal v.d. direktorja SNG Nova Gorica Jožko Čuk. V letošnjem letu ETC podpira pet projektov, med njimi prvič gledališki vlak Orient-Express. Pri projektu Orient-Express sodelujejo gledališča iz Turčije, Romunije, Srbije, Hrvaške, Nemčije in Slovenije. Preurejeni vlak iz 19. stoletja je začel gostovati po državah, vključenih v projekt, že maja, zadnji dve državi, v katerih se bo ustavil, pa sta Slovenija in Nemčija.
Turškim gledališčnikom in drugemu osebju, ki so na vlaku od samega začetka, se v vsaki državi pridružita ansambel nacionalnega gledališča in morebiti še kateri od drugih ansamblov, vključenih v projekt. Predstave so brezplačne, vstopnice pa je priporočljivo vnaprej rezervirati, saj je število mest omejeno, je opozoril odgovoren za odnose z javnostmi v SNG Nova Gorica Borut Bašin. V Sloveniji bo Turško državno gledališče iz Ankare s predstavo Ex-press v režiji Övüla Avkirana nastopilo kot prvo, in sicer v petek, 19. junija, na Tovorni postaji pri BTC v ljubljanskih Mostah. Predstava je tematsko vezana na projekt, saj pripoveduje o ljudeh, ki z vlakom potujejo z vzhoda na zahod. Naslednji dan bo v Ljubljani na sporedu še predstava Zagrebškega gledališča mladih Sedem dni v Zagrebu slovenske režiserke Tijane Zinajić po besedilu Tene Štivičić. Predstava se spopada s sodobno tematiko – pričakovanji, težavami in strahovi ljudi v državi, ki se vključuje v Evropsko unijo.
Vlak bo v nedeljo, 21. junija, prispel na novogoriško železniško postajo, kjer bo ta večer ponovno nastopil hrvaški ansambel, v torek, 23. junija, bodo na vrsti še turški gledališčniki, ki so pravzaprav vezni člen celotnega projekta, saj nastopajo v vsaki državi. Gostovanje v Sloveniji bo sklenilo SNG Nova Gorica s predstavo Orkester Titanik Hrista Bojčeva v režiji Matjaža Latina. To je predstava o luzerjih, ki na postaji čakajo na vlak, da jih popelje v boljši svet, je dejal Bašin. Grand finale projekta Orient-Express bo med 9. in 19. julijem v nemškem Stuttgartu, končni postaji gledališkega vlaka. Tam bo potekal festival, na katerem bodo nastopili vsi ansambli, vključeni v projekt, slovenski 17. julija. Največji del financiranja projekta sta prevzela turška vlada in Turške železnice, ki so investirale v prenovo gledališkega vlaka. Le-ta je sestavljen iz gledališkega vagona, v katerem je oder, vagona za tehniko, vagona za novinarske konference in treh potniških vagonov. V Sloveniji so infrastrukturo in podporo pri realizaciji projekta omogočile Slovenske železnice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.