
Za ameriškim vesoljskim robotom Opportunity, ki je konec januarja pristal na Marsu, je zelo uspešen dan, so v četrtek sporočili iz laboratorija ameriške vesoljske agencije (NASA) v Pasadeni v ameriški zvezni državi Kalifornija. Opportunity je namreč izvedel kar dva težavna podviga - najprej je svojo kamero usmeril proti nebu in fotografiral mrk Marsove lune Deimos, kasneje pa je opravil doslej najbolj kompleksne premike svoje robotske roke in naredil mikroskopske posnetke kamenin rdečega planeta.
Slik še niso objavili
Trenutek, ko je luna Deimos prekrila Sonce, je Opportunity fotografiral s panoramsko kamero, posnetkov pa zaenkrat še niso objavili. Deimos, ki v grški mitologiji pomeni groza, je sicer manjša od dveh Marsovih lun; večja se imenuje Fobos ali po grško strah.
Sicer pa Opportunity že vse od pristanka na rdečem planetu "pridno" preučuje sestavo tal na Marsovi nižini Meridiani. Doslej najzahtevnejša operacija robotske roke je zahtevala izvedbo kar 490 ukazov, robot pa je z 200 gibi naredil 128 mikroskopskih posnetkov in tako ustvaril tri mozaične fotografije skale, ki so jo pri agenciji NASA poimenovali Zadnja možnost (Last Chance).
Kot so povedali v laboratoriju, je bilo za vsako fotografijo potrebno veliko število posnetkov zato, ker robotova mikroskopska kamera nima avtomatskega fokusa. Poleg tega pa so potrebni posnetki iz rahlo različnih kotov zaradi stereo učinka pri ustvarjanju računalniške grafike topografije Zadnje možnosti.