Na delih severne poloble bodo lahko opazovali delni Sončev mrk, ki nastane, ko ležijo Sonce, Luna in Zemlja na premici, Luna pa je na sredini in tako delno ali popolnoma zakrije Sonce. Ob delnem mrku Luna Sonca ne zakrije popolnoma, zato je treba med opazovanjem imeti zaščitna očala ali folijo, saj si lahko v nasprotnem primeru trajno poškodujete oči. Mrka nikoli ne smete opazovati s teleskopom brez folije, saj obstaja nevarnost izgube vida.
"Mogoče se sliši nenavadno, ker bo Sončev mrk sredi noči, ampak videli ga bomo na severu Norveške, Švedske in Finske," je povedal astrofizik Knut Joergen Roed Oedegaard z norveškega centra za znanost v Oslu. Po njegovih pojasnilih Sonce v tem letnem času tam še ne zaide, zato je Sončev mrk teoretično mogoč ob kateri koli uri. Ko bo na Norveškem ura odbila polnoč, bo približno polovico Sonca prekrila Luna.
Fred Espenak iz Nasinega letalskega centra Goddard je pojasnil, da bodo mrk opazovali tudi v Sibiriji, na severu Kitajske, odročnih delih Aljaske in Kanade ter na Islandiji. Vrh bo ob 21.16 po univerzalnem času na arktični obali na zahodu Sibirije. V Reykjaviku na Islandiji bo Luna tik pred zahodom prekrila 46 odstotkov Sonca, medtem ko bo mrk na severu Kitajske tik pred vzhodom.
Bo Oedegaardovih besedah bo mrk čudovit, čeprav bo delni. "Opolnoči bo na Norveškem zlato Sonce prekrila Luna, nebo bo v rdečih in oranžnih barvah. Dogodek bo spektakularen," je dejal. Dodal je, da bo to za Norvežane prvi polnočni Sončev mrk po letu 2000. Na novega bodo morali čakati do "daljnega leta 2084".
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.