Odkritje ruševin 800 let stare azteške piramide bi lahko pokazalo, da je mesto starejše, kot so predvidevali. Ruševine, visoke 11 metrov, so našli v osrčju Tlatelolca, ki je bila nekdaj glavno versko in politično središče azteške elite.

Pred 15 leti so mehiški arheologi v bližini odkrili še eno piramido in ocenili, da so Tlatelolco ustanovili Azteki leta 1325, istega leta, kot so zgradili Tenohtitlan, glavno mesto svoje države, na kateri so Španci, ki so podjarmili Azteke, leta 1521 postavili Ciudad de Mexico.
Za to piramido, ki so jo odkrili prejšnji mesec, pa arheologi menijo, da je bila zgrajena leta 1100 ali 1200, kar pomeni, da se je azteška civilizacija razvila v gorah osrednje Mehike mnogo prej, kot so domnevali.
Tlatelolco, ki ga obišče na tisoče turistov zaradi piramid iz predšpanskega obdobja ali cerkva in samostanov iz obdobja španskega kolonializma, je znan po neprijetnem dogodku iz leta 1968, ko so mehiške varnostne sile ubile več kot 300 ljudi, in to samo nekaj dni pred začetkom olimpijskih iger.
Arheologi so našli skulpturo, za katero menijo, da bi lahko predstavljala azteškega boga dežja Tlaloka ali boga neba in zemlje Tecatlipoka. V bližini piramide pa so našli tudi pet lobanj in veliko število sob.
Azteki so bili borben in veren narod, ki je gradil monumentalne zgradbe in bil znan po tem, da je izumil čokolado. Njihova država se je razprostirala od Mehiškega zaliva prek osrednje Mehike do Tihega oceana.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.