1. Titanik je bila največja potniška ladja na svetu. Šlo je za ladjo velikih razsežnosti – 269 metrov dolgo, 28 metrov široko in 53 metrov visoko in za največji premikajoči objekt, ki ga je takrat naredil človek. Največja potniška ladja zdaj je MS Allure of the Seas, ki je dolga 362 metrov.
2. Ladja je na dan porabila okoli 600 ton premoga. Da so bile peči dovolj napolnjene s premogom, je skrbela ekipa, ki jo je sestavljalo 176 moških. Skoraj 100 ton pepela so vsak dan odvrgli v morje.
3. Notranjost ladje je bila narejena po navdihu hotela Ritz v Londonu. Na krovu so imeli telovadnico, bazen, turško kopel, igrišče za squash. Poskrbljeno je bilo tudi za prvorazredne pse, ki so imeli svoje psarne. Na krovu so imeli tudi lasten časopis Atlantic Daily Bulletin.
4. Na krovu je bilo 20.000 steklenic piva, 1.500 steklenic vina in 8.000 cigar – vse za potnike, ki so potovali v prvem razredu.
5. Največje stopnišče na krovu ladje se je spuščalo do sedmih od desetih palub in bilo sestavljeno iz hrastovega lesa, okrašeno pa z bronastimi angeli in s slikami. Kopije lahko najdete v Titanikovih muzejih v Bransonu, v Missouriju.
6. Stopnišče v hotelu White Swan v Alnwicku ima ograjo iz Titanikove sestrske ladje, Olympic. Stopnišče naj bi bilo identično.
7. Na razpolago je bilo zgolj 16 lesenih rešilnih čolnov in 4 zložljivi. Njihovo število bi lahko rešilo 1178 ljudi, le eno tretjino Titanikovih potnikov; a vendar več, kot je bilo zakonsko določeno.
8. V 26. mesecih, toliko časa je potekala gradnja ladje v Belfastu, je bilo med delavci 246 poškodb in dve smrti.
9. 20 konj je bilo potrebnih, da so nesli glavno sidro.
10. Splovitev ladje si je 31. maja 1911 ogledalo 100.000 ljudi.
11. 22 ton mila in loja (goveje in ovčje maščobe) je bilo razmazanih na operativne površine pri splovitvi v reko Lagan.
12. Ladja je, potem ko je zapustila Southampton, imela dva postanka: Enega pri Cherbourgu, v severni Franciji, drugega pa v Cobhu (takrat Queenstown), na Irskem.
13. Od 885 članov posadke je bilo na krovu le 23 žensk. 699 se jih je vkrcalo v Southamptonu, štirje od desetih so bili domačini.
14. Zadnja večerja, postrežena potnikom prvega razreda, je bila sestavljena iz enajstih hodov.
15. Potniki prvega razreda so dobili pesmarico s 352 pesmimi. Glasbeniki na krovu naj bi vse pesmi iz pesmarice znali v primeru, če bi si kdo želel kakšno slišati.
16. John Jacob Astor IV je bil najbogatejši potnik na ladji, katerega premoženje so ocenili na približno 85 milijonov dolarjev, a je potonil. Ena od legend pravi, da je ob trku ladje ob ledeno goro, zaklical natakarju: ''Prosil sem za led, a to je naravnost smešno.’’
17. Druga znana žrtev je bil Benjamin Guggenheim, ameriški poslovnež. Ko sta s svojim osebnim služabnikom Victorjem Giglio izvedela za trk, sta se šla preobleč v večerne toalete, Benjamin pa je ob tem dejal: ''Zdaj ko sva se preoblekla, sva pripravljena umreti kot kavalirja." Nazadnje so ju videli na ležalnikih ob srkanju brandyja in s cigarama v rokah.
18. Noel Leslie, grofica Rothesa, je bila na ladji in je preživela. Omenjena je v epizodi serije Downton Abbey. ''Ali ni to grozno? Ko pomisliš, kako navdušena je bila Lucy Rothes,'' reče grofica Granthama, ko izve za nesrečo.
19. Dva od devetih psov na krovu sta bila rešena – pomeranec in pekinezer.
20. Številni ljudje so imeli vozovnice za potovanje, vendar se na koncu niso odločili zanj. Med njimi je Milton S. Hershey, ustanovitelj čokoladnega podjetja, Guglielmo Marconi in Alfred Gwynne Vanderbilt, ki je umrl na RMS Lusitania, tri leta pozneje.
21. Zadnja preživela, Millvina Dean, je umrla 31. maja 2009, stara 97 let. V času nesreče je bila stara dva meseca.
22. 14. aprila 1912 ob 23.40 je ledeno goro opazil Frederick Fleet in ob tem zakričal: ''Ledena gora! Pred nami!'' Frederick je preživel nesrečo in bil v dvajsetih letih opazovalec na RMS Oceanic. Neznani huligani so na njegov grob leta 2012 postavili daljnogled s pripisom: ''Oprosti, ker sem rabil 100 let.''
23. Ledena gora je bila visoka 30,48 metrov, nastala pa je iz ledenika na Grenlandiji.
24. Samo 37 sekund je minilo med opaženo ledeno goro in trkom.
25. Prvi častnik William Murdoch McMaster je ukazal, da morajo obrniti ladjo, vendar je bila prevelika, da bi to storili v pravem času. Mišljeno je bilo, da se ladja ne bi potopila, če bi ob ledeno goro trčili z glavo ladje. Murdoch je potonil skupaj z ladjo. Spomenik, posvečen njemu, se nahaja v njegovem domačem kraju Dalbeattie, Kirkcudbrightshire, na Škotskem.
26. Kapitan ladje, Edward Smith, je prav tako potonil skupaj z ladjo. Njegove zadnje besede so bile: "No, fantje, opravili ste svojo dolžnost in to dobro. Ničesar več vas ne prosim. Opuščeni ste vaše dolžnosti. Veste pravilo morja. Zdaj je vsak človek za sebe in Bog vas blagoslovi. " Njegov kip lahko vidite v Lichfieldu, Staffordshire.
27. Ladja je med plovbo prejela šest opozoril o ledenih gorah.
28. Reševalna vaja, napovedana za 14. april, je bil preklicana iz neznanih razlogov.
29. Ladja se je na pol prelomila 15. aprila ob 2.20 in potonila, s seboj pa vzela vse potnike, ki so ostali na ladji. Temperatura oceana je bila -2; redkokdo je preživel več kot 15 minut v vodi, eden od petih pa je zaradi temperaturnega šoka umrl v dveh minutah.
30. Charles Joughin, ladijski pek, naj bi v vodi zdržal dve uri, preden so ga rešili. Ob rešitvi naj bi kazal le šibke znake podhladitve. Trdil je, da ni čutil mraza, zahvaljujoč viskiju, ki ga je spil pred potopitvijo ladje.
31. Na krovu je bilo 26 mladoporočencev.
32. Glasbeniki so igrali dve uri in pet minut med potapljanjem ladje.
33. Ladja Californian je bila obtožena, da je ignorirala Titanicove klice v sili. Kasneje je Californian potopila nemška podmornica.
34. Ladja RMS Carpathia je na mesto potopa prispela ob 4. uri zjutraj in preživele pripeljala v New York. 40.000 jih je prispelo na pomol Pier 54.
35. Našli so le 306 trupel. Pokojne so odpeljali v Halifax, Novo Škotsko. Muzej Maritime ima oddelek, kjer lahko najdete ležalnik, ki je ostal od brodoloma, pogrebne torbe in čevlje neznane žrtve.
36. Razbitina je bila najdena leta 1985 in leži 370 milj od obale Nove Fundlandije. Specialisti za morske potope iz Deep Ocean Expeditions so organizirali potovanja do razbitin brodoloma s čolni, za potovanje pa so morali odšteti 59.000 dolarjev, vendar so ta potovanja prekinili leta 2012.
37. Lok ladje je prodrl kar 18 metrov globoko v morsko dno.
38. O katastrofi je bilo posnetih mnogo filmov in dokumentarcev, a najbolj kontroverzen je bil film, ki ga je naročil Joseph Goebbels iz leta 1943. V njem spravi na slab glas britanske in ameriške poslovneže in govori dobro o nemških potnikih. Epilog pravi: "Smrt 1500 ljudi ostaja odkupljena, za vedno opomin na britanski večni lov za dobičkom.''
39. Cameronov trud leta 1997 je bil nedvomno najbolj uspešen, saj je dosegel vrtoglavi dve milijardi dolarjev. Film pa je bil nagrajen s kar enajstimi oskarji.
40. Filmska naslovna pesem My Heart Will Go On, ki jo v izvirniku prepeva Celine Dion, je bila leta 1998 najbolj prodajana pesem. Priredbe pa so naredili tudi Neil Diamond, Sarah Brightman, Kenny G in Miss Piggy iz Muppets.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.