Zanimivosti

Neumni beli možje tudi v slovenščini

Ljubljana, 17. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pri založbi Pasadena je izšla knjiga <em>Neumni beli možje</em> (Stupid White Men) ameriškega pisca Michaela Moorea. Knjiga ponuja nekonvecionalno razlago političnega sistema v ZDA, je neusmiljena obsodba Busheve administracije in iskren poziv k njeni spremembi.

Moorea javnost morda bolje pozna kot filmskega ustvarjalca, saj si je za film Bovling za Columbine letos prislužil najprestižnejšo ameriško filmsko nagrado oskar v kategoriji za najboljši dokumentarec.

Na današnji predstavitvi v knjigarni Konzorcij je o knjigi, ki se ji zaradi izjemnega povpraševanja že jeseni obeta ponatis, spregovoril njen prevajalec Dušan Rebolj.

Nelahko prevajalsko delo je opravil Dušan Rebolj
Nelahko prevajalsko delo je opravil Dušan Rebolj FOTO: Marjan Kokot

Knjiga Neumni beli možje je iz tiskarne prišla 10. septembra 2001, naslednji dan, 11. septembra, pa je, razumljivo, niso dostavili knjigarnam po vsej deželi. Založba ReganBooks je izid prestavila, a po nekaj tednih so avtorju pojasnili, da knjiga po tej strašanski spremembi političnega vzdušja ni več v skladu z novo podobo založniške hiše. Neumni beli možje so kasneje vendarle izšli, zdaj so že vse leto na vrhu najbolj prodajanih neleposlovnih knjig v ZDA, je pojasnil Rebolj.

Neumni beli možje bralca nagovarjajo v aktivističi maniri, Moore se ne posluži dikcije politične in ekonomske elite. Razen empiričnih podatkov je avtorjev jezik sočen, njegova tendenca pa usmerjena k skrbi za sočloveka. "Ni drugih, vsi so naši, razen tistega odstotka," zapiše Moore. In v tej drži nasproti nizkotnostim tega vodilnega kroga ljudi, ki ga označi za klavrno zabito, sramotno belo in priskutno bogato populacijo, ohranja neverjetno mero humorja. Tako knjigo ocenjuje njen prevajalec Dušan Rebolj, ki se v tej vlogi ni znašel prvič, a prav Mooreov dinamični besednjak ga je postavil pred zahtevno nalogo.

Tonči Kuzmanič: Mooreov neposredni slog pisanja bi lahko opisal kot 'naravnost na gobec'.
Tonči Kuzmanič: Mooreov neposredni slog pisanja bi lahko opisal kot 'naravnost na gobec'. FOTO: Marjan Kokot

Na predstavitvi knjige je Tonči Kuzmanič o Mooreovi neposrednosti povedal, da je le navidez "zafrkantska", saj avtor v zelo občutljivem času brez dlake na jeziku slači in demitologizira ameriško zgodovino. Mooreov slog pisanja je primerjal z nekdanjo rockovsko pojavnostjo Franka Zappe.

Na vprašanje, ali lahko to knjigo razumemo tudi kot manifest nove, tretje stranke v ZDA, je Kuzmanič odgovoril, da Moore sicer dobro sodeluje z nekdanjim predsedniškim kandidatom Zelene stranke Ralphom Naderjem. Mooreovo politično delovanje pa gre prej razumeti kot poskus vzpostavitve političnosti, ki presega strankarstvo in binaren politični sistem, ki je v ZDA že postal monolit, meni Kuzmanič.

Poleg Kuzmaniča sta spremni besedi h knjigi prispevala še Mičo Mrkaič in Jean McCollister.

Predstavnik založbe Pasadena Edvard Vrtačnik je povedal, da je knjiga izšla v nakladi 1.500 izvodov, tretjina naklade pa je zaradi velikega zanimanja že razprodana. Prvi ponatis bo predvidoma že v septembru.

Michael Moore je posnel filme Roger & Me, The Big One, uspešnico festivala v Cannesu Canadian Bacon ter z oskarjem nagrajeni Bovling za Columbine. Je avtor knjižne uspešnice Downsize This: Random Threats from an Unarmed American in soavtor knjige Adventures in a TV Nation. Trenutno pripravlja dokumentarec o dogodkih 11. septembra.