Vesoljski navdušenci so nestrpno pričakovali spektakularni nebesni pojav, ki je viden na štirih celinah. Navdušenci so se zbrali v puščavi na jugu Libije, kjer so uživali v najdaljšem popolnem sončevem mrku, ki je trajal štiri minute in sedem sekund. Mrk se je začel v Braziliji, mrk pa je 'potoval' nad Afriko, Turčijo in srednjo Azijo. Svojo pot je končalo v Mongoliji.
Opazovalci, ki so bili priča sončevemu mrku v Gani, kjer so začetek mrka naznanili s sirenami, so pojav opisali kot osupljiv. V državi se je v času mrka na ulicah zbralo več ljudi. V ganski prestolnici Akra je popolni sončev mrk trajal približno tri minute, ljudje pa so ob tem vzklikali "Bog je velik!". Mnogo ljudi je pojav opazovalo skozi posebna očala, ki so jih prodajali za 2,2 dolarja, spet drugi pa so takšna očala le izposojali, in sicer za desetkrat manj denarja.
Tudi Libijo, ki je omilila pogoje za pridobitev vizuma, so preplavili turisti, ki naj bi jih bilo do 7.000. Zbrali so se v libijski puščavi, kjer je bil mrk viden najdlje časa.
Mrk pa je pravi božji dar tudi za Turčijo, kjer so ptičja gripa in demonstracije zaradi karikatur muslimanskega preroka Mohameda naredile veliko škodo turistični industriji, ki je močno reklamirala opazovanje mrka v tej državi. Turška turistična zveza je sporočila, da bi lahko v Turčijo zaradi mrka prišlo okoli 50.000 turistov, ministrstvo za turizem pa pravi, da bi se ta številka lahko povzpela celo na 200.000.
Vendar se mrka ne veselijo vsi Turki. V pokrajini Tokrat v Anatoliji, ki je potresno ogroženo območje, so prebivalci iz strahu pred ponovnim potresom že začeli postavljati šotore na cestah in na vrtovih. Avgusta 1999 je na severozahodu države namreč le šest dni po mrku prišlo do hudega potresa, v katerem je življenje izgubilo okoli 17.000 ljudi.
Dan se spremeni v noč
''Sončev mrk je najlepši astronomski šov,'' meni astronom kraljevskega observatorija Greenwich v Veliki Britaniji dr. Robert Massey. ''Je kot najbolj gledani televizijski program. Če se greš astronoma, moraš vsaj enkrat v življenju videti sončev mrk,'' je povedal. ''Dan se spremeni v noč. Naenkrat se pokaže sijoče Sonce, ki se odpre kot prelepa roža, ki se odpira. Vidna je korona, ki skuša prevladati temen obris Lune,'' je pojasnil. ''Ne morem opisati – skrajno lepo. Menim, da je sončev mrk tako edinstven dogodek, ki občudovalca zagotovo gane,'' je dodal.
Sončev mrk nastane, ko ležijo Sonce, Luna in Zemlja na premici. Luna je v sredini. Gledano iz Zemlje je Luna pred Soncem in tako je zakrita celotna svetloba s Sonca, ali le del nje. Ob sončevem mrku brez primerne zaščite, na primer posebnih očal, ne smete neposredno gledati v Sonce.
Oglejte si tudi koledar preteklih in prihodnjih mrkov!
Pri nas le delni mrk
Delni Sončev mrk se je v Sloveniji začel okoli 11.40 in se končal okoli 13.50, odvisno od kraja opazovanja. Zanimanje za ta redek nebesni pojav je pokazalo veliko ljudi.
Na Prešernovem trgu v Ljubljani se je po ocenah Andreja Moharja iz Ustvarjalnega astronomskega društva zbralo okoli 2000 ljudi, ki jim je bilo na voljo 10 teleskopov za opazovanje mrka. Ta se je v Ljubljani začel 11.38, trajal je do 13.50, kljub zelo slabim vremenskim napovedim pa je bil mrk lepo viden. V največji fazi, ob 12.44 pa je Luna prekrila 46 odstotkov Sončeve površine, je še povedal Mohar.
Tudi v Mariboru so bili organizatorji opazovanja zelo zadovoljni tako z vremenom kot z obiskom pred II. gimnazijo v Mariboru, kjer so javno opazovanje delnega mrka pripravili astronomski krožek II. gimnazije v Mariboru in astronomsko društvo Orion. Po besedah člana Oriona Igorja Žiberne se je v štajerski prestolnici mrk začel ob 11.37, najvišja stopnja prekritosti je nastopila ob 12.45, mrk pa se je končal ob 13.51.
Javnega opazovanja se je po oceni Žiberne udeležilo med 800 in 1000 ljudi, na voljo pa jim je bilo sedem teleskopov. Kot je še dodal Žiberna je bil obisk nad vsemi pričakovanji, saj se opazovanja niso udeležili le srednješolci, temveč tudi drugi občani, od osnovnošolcev do upokojencev, za katere so pripravili tudi krajša predavanja in predstavitve o Sončevem mrku.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.