
Strokovnjaki so predvidevali, da se bo 160 kilometrov dolga gmota, imenovana B15A, že minuli konec tedna zaletela v velik ledenik blizu ameriške raziskovalne postaje McMurdo na Antarktiki. Kot zdaj kaže, pa je nasedla manj kot pet kilometrov od ledenika, dolgega 100 kilometrov, znanega pod imenom Ledeni jezik Drigalski (Drygalski Ice Tongue).

Strokovnjak za znanstveno strategijo Nove Zelandije Dean Peterson je povedal, da je ledena gora nasedla med dvema plitvinama, v tednu dni pa se je le malo premaknila, zato je negotovo, ali bo prispela do ledenika.

Do težav je prišlo, ker ledena gora zaustavlja veter in morske tokove, ki prek leta v morju ob McMurdu razbijajo ledene gore, za ploščo pa se zdaj nabira led. Čeprav raziskovalne postaje niso v neposredni nevarnosti, pa znanstveniki kljub temu razmišljajo o različnih rešitvah, tudi o prebijanju poti skozi ledeno goro.

Ogrožene so tudi kolonije pingvinov. Več tisoč mladičem namreč grozi smrt zaradi lakote, saj bodo morali njihovi starši zaradi hrane do odprtega morja prehoditi tudi do 180 kilometrov.
Znanstveniki so upali, da bo trk ledene gore in ledenika ploščo tako premaknil, da bi odplula od obale proti odprtemu morju in tako naredila prostor ladjam. Sicer pa po besedah Petersona znanstveniki ne vedo, kakšne sile premikajo ledene plošče in je tudi nemogoče vedeti, kdaj bo prišlo do trka ali oddaljevanja ledene gore. Te stvari lahko trajajo tudi do 20 let, je dejal.