Zanimivosti

Namesto astronavtov v vesolje le turisti

Houston, 11. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriško podjetje 'Vesoljske pustolovščine' za 100 tisoč dolarjev zbira prednaročila za breztežnostni izlet v vesolje.

Bogati 'navadni smrtniki' si vedno bolj želijo počitnic v vesolju
Bogati 'navadni smrtniki' si vedno bolj želijo počitnic v vesolju FOTO: Reuters

Medtem ko je množica skoraj 1000 ljudi v Houstonu pozdravila sedem astronavtov raketoplana Discovery, ki se je v torek srečno vrnil na Zemljo, pa je zasebno podjetje Space Adventures (Vesoljske pustolovščine) na novinarski konferenci v New Yorku predstavilo načrt za potovanje dveh bogatašev na ruski raketi Sojuz okrog Lune in nazaj do leta 2008.

Omenjeno podjetje je doslej že poslalo dva bogataša na Mednarodno vesoljsko postajo, kmalu pa bo poletel še tretji.

Vsi prihodnji poleti NASE odpovedani


Kljub srečni vrnitvi raketoplana Ameriške vesoljske agencije (NASA) Discovery na Zemljo, pa so vsi prihodnji poleti za zdaj odpovedani, dokler NASA ne odpravi problema zaščitne pene na zunanjem tanku za gorivo, ki je bila usodna za raketoplan Columbio februarja leta 2003. Po izstrelitvi Columbie se je odlomil kos pene, ki je zadel toplotno oblogo raketoplana in jo poškodoval, zaradi česar je plovilo med povratkom na Zemljo razpadlo.

NASA je odpovedala vse nadaljne polete, dokler ne odpravi problema zaščitne pene
NASA je odpovedala vse nadaljne polete, dokler ne odpravi problema zaščitne pene FOTO: Reuters

Kos pene se je odlomil tudi po izstrelitvi Discoveryja 26. julija, vendar na srečo ni zadel vesoljskega plovila. Medtem ko so astronavti slavili skupaj z vodstvom NASA in politiki, so tehniki pregledali Discovery in odkrili kakšnih 100 majhnih "podpludb", kar je v mejah normale. Raketoplan je pristal v Kaliforniji, zato ga pripravljajo na prevoz s predelanim letalom boeing 747 nazaj v vesoljski center Kennedy na Florido.

Podjetje Space Adventures je izkoristilo trenutno veliko zanimanje medijev za vesolje in naznanilo, da oktobra pošilja ameriškega milijonarja Grega Olsena na Mednarodno vesoljsko postajo z ruskim Sojuzom in vozovnico, ki stane 20 milijonov dolarjev.

Prednaročila za breztežnostne izlete

Direktor podjetja Eric Anderson je tudi dejal, da zbirajo naročila za premožne navdušence, ki bodo za okoli 100.000 dolarjev leteli do breztežnostnega stanja za 15 minut na zasebnem letalu. Še večji zalogaj pa je načrt, da bi do leta 2008 poslali dva bogataša na pot okrog Lune in nazaj za 100 milijonov dolarjev na osebo.

Vesoljske pustolovščine so doslej leta 2001 na Mednarodno vesoljsko postajo poslale Američana Dennisa Tita, leto dni kasneje pa Južnoafričana Marka Shuttleworka. Denar od drage vozovnice je prejel ruski vesoljski program, ki ne more računati le na radodarnost države kot NASA.

Direktor podjetja Vesoljske pustolovščine je dejal, da je vozovnica sicer res draga, vendar pa je na svetu skoraj 1000 dolarskih milijarderjev in verjetno ne bo težko najti dveh, ki bi bila pripravljena na pustolovščino življenja.

Odtis Armstrongovega škornja na Luni, kamor turisti za enkrat še ne bodo mogli priti
Odtis Armstrongovega škornja na Luni, kamor turisti za enkrat še ne bodo mogli priti FOTO: Reuters

Ruska raketa Sojuz sicer nima moči, da bi prisopihala do Lune, zato načrtujejo, da bi se v orbiti ali na Mednarodni vesoljski postaji priklopila na dodatno raketo. Upravljal jo bo ruski astronavt, ki bo raketo popeljal okrog strani Lune, ki je vedno obrnjena stran od Zemlje in to v času, ko bo ta stran izpostavljena Soncu.

O polnem krogu okoli Lune pa za zdaj še ne razmišljajo, ker bi bil z dostopno tehnologijo težje izvedljiv. Prav tako oddaljen je tudi turistični sprehod po Lunini površini. Na luni je doslej pristalo 24 astronavtov, nazadnje z misijo Apollo 17 decembra leta 1972.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10