
Kot piše španski časnik El Pais, Frum v svoji pred kratkim izdani knjigi z naslovom The right man [Pravi človek, op.p.] razkriva zgodovino nastanka najbolj znanega stavka iz Bushevega govora State of the union januarja leta 2002.
Januarja lani so Frumu v iskanju primernega izraza naročili, naj poišče besedo ali frazo, ki bi povezala Irak in teroristično organizacijo Al Kaida. Pri tem mu je na misel prišla beseda "os", ki je bila med drugo svetovno sinonim za ameriške nasprotnice Nemčijo, Italijo in Japonsko. Bush bi tako po prvih osnutkih govora lahko poudaril, da Irak in Al Kaida predstavljata "os sovraštva" brez dejanskih dokazov o resnični povezavi.
Bushevi svetovalki za nacionalno varnost Condoleezzi Rice je bil izraz všeč, pravi Frum. Zato je predlagala, da se "osi" doda še Iran in s tem poudari trda politika ZDA do Teherana. Teroristično mrežo Al Kaida, ki tako ni bila več primerna za novo formulacijo, so zato premaknili v drugi del govora.
Na koncu se je svetovalka za komuniciranje ameriškega predsednika Karen Hughes spomnila, da so v preteklosti sile osi sestavljale tri države. Zakaj zato ne bi na "os" uvrstili še Pjongjanga? Severna Koreja je namreč diktatura in si prizadeva za razvoj jedrskega programa. Poleg tega Severnokorejci niso muslimani, s čimer bi se izognili morebitnim kritikam, da so na "os zla" uvrstili le muslimanske države, še piše El Pais.
Frum: Bush ni dovolj razgledan za svoj položaj
Sicer konservativni Frum v svoji knjigi podobe ameriškega predsednika ne opisuje ravno laskavo. Njegov značaj po njegovem mnenju "ni sladek, temveč kisel". Zasebno Bush ni simpatičen in preprost človek, kot se kaže v javnosti. Je namreč nestrpen in hitre jeze, kar je glede na njegove težave z alkoholom razumljivo. "Bush vsako jutro vstane z zavestjo, da ga čaka nov dan brez alkohola," poudarja Frum.
Poleg tega ameriškemu predsedniku po Frumovemu prepričanju manjka radovednosti. "Ni dovolj razgledan, njegovo razmišljanje pa je za svetovnega voditelja preveč konvencionalno," je še dejal Frum.