Aligator je preživel zahvaljujoč hitremu odzivu zaposlenih in ekipe zaposlenih na Kliničnem centru Srbije.
''Človek, ki mu daje hrano, je na Mujini nogi opazil spremembe, zato nas je obvestil,'' je dogodku povedal direktor Vrta dobre nade Vuk Božović. ''Da bi ugotovili, kaj je narobe, smo poklicali na pomoč ortopede iz Kliničnega centra Srbije in veterinarja Srećka Radoičiča, ki ima edini prenosni rentgen.''
Na podlagi rentgenskega posnetka so še isti dan v nedeljo ugotovili, da je ameriški aligator zbolel za plinsko gangreno. ''Potrebna je bila takojšnja operacija,'' je dejal Božović. Muja je bil operiran že naslednji dan, v torek pa je že prvič jedel, kar je znak, da okreva. Plinska gangrena je sicer akutno in hudo gnojno vnetje, pri katerem se v podkožju in v mišicah pojavljata plin in vodeni krvavi izcedek. Najpogosteje jo povzroča anaerobna bakterija vrste Clostridium perfringens.
Najstarejši, a točna leta niso znana
Muja velja za najstarejšega aligatorja na svetu, potem ko je pred petimi leti umrl takrat 75-letni aligator Čabulitis iz živalskega vrta v latvijski Rigi. Njegova točna starost sicer ni znana, je pa zabeleženo, da je v živalski vrt prišel iz Nemčije pred 75 leti, ko se je pisalo leto 1937. Po nekaterih podatkih naj bi bil Muja ob prihodu star eno leto, po drugih pa naj bi bil že odrasel, kar bi pomenilo, da je sedaj star že več kot 80 let. Aligatorji namreč dosežejo spolno zrelost med šestim in desetim letom starosti. Nekaj je gotovo – plazilec je preživel drugo svetovno vojno in Natovo bombardiranje srbskega glavnega mesta leta 1999.
Običajno so ameriški aligatorji težki od 120 do 360 kilogramov (eden najtežjih primerkov je bil težak kar eno tono), odrasli samci pa so dolgi slabe tri metre in pol. Običajna življenjska doba ni znana, po nekaterih podatkih pa aligatorji običajno doživijo med 30 in 50 let.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.