Noč čarovnic, t. i. halloween, v Sloveniji sicer poznamo šele v zadnjih letih, očitno pa nam je zelo prirasla k srcu. Na oknih in na balkonih je videti vedno več izrezljanih buč z gorečo svečo v notranjosti, čedalje več je tudi lokalov, ki za to priložnost pripravijo poseben program.

Čarovništvo lahko razumemo iz različnih vidikov. Ena od njegovih plasti je mitična plast, ko se čarovnice povezujejo z dušami umrlih, ki naj bi v določenih delih leta krožile naokoli, je dejala raziskovalka Mirjam Mencej z oddelka za etnologijo ljubljanske Filozofske fakultete.
Čarovnica ima po definiciji sposobnost pošiljati svojo dušo iz telesa. Še vedno v nekaterih delih Slovenije različne lučke, plamenčke povezujejo z nadnaravnim, pravi Mencejeva. Včasih te lučke pojasnjujejo tudi na racionalen način, da npr. trohni les ali da letijo kresnice, vendar v kolektivni tradiciji ostaja povezovanje z nadnaravnim, pravi.
Noč čarovnic, "halloween", noč z 31. oktobra na 1. november, izhaja iz anglosaksonske tradicije. 1. novembra, ki se začne po nekdanjih predstavah že s predvečerom, so Kelti po besedah Mencejeve praznovali praznik samhain, dan, ko se je po keltskem koledarju začelo zimsko obdobje. Leto so namreč delili le na poletje in zimo.
Podobna verovanja so po njenih besedah poznali tudi drugje po Evropi – bodisi na ta dan bodisi približno v tem obdobju – ponekod malenkost kasneje ali prej, tako npr. pravoslavni 26. oktobra na dimitrijevo, v severni Evropi pa 11. novembra na martinovo.

"To je dan, ki je med pomembnimi prelomnicami v letu. Za te so ljudje od nekdaj verjeli, da gre za čas, ko so meje med svetovi odprte, vlada kaos: na ta svet pridejo umrli, to je čas čarovnic, demonov, vil," dodaja Mencejeva.
"Poznajo pogostitve umrlih. Tako med drugim pečejo kolače za mrtve ali delijo jabolka in orehe," pojasnjuje. Ker se bližata tema in mraz, so ljudje po njenih besedah kurili kresove, da bi obdržali oslabljeno sonce: "Ogenj gori za umrle, hkrati pa naj bi ta ogenj tudi sežgal čarovnice."
Na angleških govornih območjih še danes odhajajo na predvečer halloweena naokrog preoblečeni v nadnaravna bitja: v vampirje, čarovnice, hudiče, duhove. "Če predstavljajo duhove, pogosto uporabijo buče. Bučo izdolbejo, vanjo izrežejo oči in usta, se ovijejo v belo rjuho in hodijo naokoli – včasih dobijo denar, če pa ne dobijo ničesar, kaj ušpičijo," navaja.
V ZDA izdolbejo bučo, vanjo dajo svečo in jo postavijo pred vrata oz. na okno. "Jack o' je ime za bitje, ki ga sicer v verovanju poznajo kot dušo umrlega, ki nosi svetilko oziroma ima svetlečo podobo, včasih zvabi ljudi v močvirje, povzroči, da se izgubijo in podobno," je dodala.

KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.