Nasin observatorij solarne dinamike (SDO) je na južni hemisferi Sonca, ki je bila do zdaj sicer mnogo manj aktivna kot severna, zaznal izbruh močnih ultravijoličnih žarkov. Žarki so sicer posledica sproščanja magnetne energije, ki je shranjena v sončni atmosferi. Izbruh naj bi sodil v kategorijo X, ki je najmočnejša na lestvici.
Nevihto je spremljal tudi izbruh koronalne mase, močne magnetne eksplozije v Sončevi koroni, ki s hitrostjo približno 900 kilometrov na sekundo izbruha ionizirano plazmo. Ta je zemeljsko orbito dosegla danes ob 4. uri zjutraj po našem času.
Tovrstni izbruhi na površini Sonca lahko povzročijo močne motnje v telekomunikacijah ter na sistemih za električno napeljavo, je opozorila Nasa. Na Kitajskem so že zabeležili motnje v kratkovalovnih radijskih zvezah.
Britanska geološka družba (BGS) je še opozorila, da v naslednjih 24 do 48 urah na površini Sonca pričakujejo še dva izbruha koronalne mase. Po njihovih navedbah bo prihajalo do motenj v komunikacijskih mrežah, sončna nevihta pa naj bi vplivala tudi na delovanje satelitov in električnih mrež.
Leta 1972 je geomagnetna nevihta, ki je bila posledica delovanja na Soncu, v Illinoisu v ZDA povsem onesposobila telefonsko komunikacijo na velikih razdaljah. Leta 1989 pa je aktivnost Sonca povzročila električni mrk za šest milijonov prebivalcev kanadske province Quebec.
Preberite še, kako sta do sonca potovali dve ameriški sondi, ki Sonce opazujeta z obeh strani.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.