Sonda Mars Express, ki kroži nad površino Rdečega planeta, je vodo odkrila na njegovem južnem polu. "Iskali smo sledi vode in vodnih aktivnosti. Zdaj lahko potrdim, da so te sledi na Marsu lepo vidne. Kar precej sledi na Marsu je izdolbla voda," je ob tem povedal Gerhard Neukum z univerze v Berlinu.
"Ko pogledaš sliko, lahko rečeš, da je to led iz vode," je dejal Allen Moorehouse, projektni vodja operacij na Marsu. Pojasnil je, da če je na Marsu nekoč bila voda, bi ta lahko omogočala življenje, vendar je o tem še prezgodaj sklepati.
Kot so dejali strokovnjaki Evropske vesoljske agencije, odkritje potrjuje dosedanje domneve o vodi na Marsu.
Spirit se je oglasil Zemlji
Ameriški robot Spirit je danes z Marsa poslal signal na Zemljo, komunikacija pa je trajala deset minut. Spirit je imel od srede tehnične težave, v četrtek pa je NASA izgubila stik z njim. NASA je danes še sporočila, da je podatke, ki jih je poslal Spirit, ob 13.34 po srednjeevropskem času prestregla antena mednarodnega omrežja Deep Space Network blizu Madrida. Hitrost prenosa podatkov je bila sicer zelo šibka, le 120 bitov na sekundo.
Spirit ima težave z računalnikom
NASA je "resno zaskrbljena", ker se Spiritov računalnik vedno znova izklaplja in znova zaganja, podobno kot običajen osebni računalnik. Iz doslej neznanih razlogov se je računalnik robota doslej resetiral že kakih desetkrat, je danes dejal projektni manager Jet Propulsion Laboratory pri NASA Pete Theisinger. Stanje "bolnika" je kritično, a obstaja še več možnosti, da rover znova pride "v formo", je poudaril Theisinger.
Del problema je tudi to, da se robot v mrzlih nočeh na Marsu ne izklopi popolnoma, ko se odpravi "k počitku". V noči na soboto naj bi zato poskusili posredovati ukaz za izklop. Po navedbah vodje projekta je robot danes po dvodnevnem molku več signalov, dolgih od 10 do 20 minut, poslal s pomočjo pomožne antene. Te podatke sedaj ocenjujejo. Pozitivno naj bi bilo, da je komunikacija s Spiritom danes le uspela.
Inženirji NASA naj bi v prihodnjih urah Spiritu poslali vrsto ukazov, s katerimi naj bi od robota zahtevali več podatkov o njegovem stanju. S pomočjo teh podatkov naj bi strokovnjaki ugotovili izvor napake pri prenosu podatkov, ki se je pojavila v sredo, 19. dan, odkar je robot na Marsu.
Spirit je 4. januarja uspešno pristal na Marsu, 15. januarja pa je začel raziskovalno pot po planetu. V okviru raziskovalne misije naj bi opravil številne geološke raziskave, predvsem pa naj bi skušal najti dokaze o obstoju vode in življenja. Spiritu naj bi se sicer ta konec tedna na Rdečem planetu pridružil še njegov robot dvojček, Mars Rover Opportunity.
Možnosti stika z Beaglom 2 skoraj ničelne
Evropska vesoljska agencija (ESA) bo ta konec tedna znova skušala vzpostaviti stik z britanskim robotom Beagle 2, ki naj bi na božič, 25. decembra lani, pristal na Marsu. Predstavniki ESA so sicer danes v Darmstadtu menili, da so možnosti vzpostavitve stika "blizu ničle.
Vsi dosedanji poskusi navezave stika z Beaglom 2 so bili namreč neuspešni. V soboto zvečer in nato še v nedeljo zvečer pa bo evropska raziskovalna sonda Mars-Express preletela območje, kjer naj bi bil Beagle 2 in znova poskusila navezati stik. Beagle 2 naj bi neposredno na Marsovih tleh s svedrom iskal sledi vode in življenja.