Presenečeni turisti so v zalivu Makarac na otoku Braču približno deset metrov od obale opazili sredozemsko medvedjico, ki so jo tudi poslikali. S fotografijami so pohiteli v uredništvo časnika Slobodna Dalmacija, kjer so navdušili novinarje, ki so se nemudoma pognali v lov za tem zelo redkim morskim sesalcem. Srečo so imeli tudi oni – ob mraku so približno 80 metrov od njihove barke opazili črno glavico morske medvedjice, ki se je večkrat prikazala na površju. Previdna morska žival je novinarsko barko nekaj časa opazovala z varne razdalje, nato pa počasi odplavala stran.
Morska medvedjica ali latinsko Monachus monachus, ki so jo opazili, zagotovo ni edini primerek svoje vrste, trdi predsednica Društva za sredozemske medvedjice, profesorica Jasna Antolović. "Ocenjujemo, da jih je od 400, ki živijo v Sredozemlju, vsaj 20 v Jadranskem morju. Sumimo, da se ta inteligentni in čustveni morski sesalec okoli Visa tako dobro počuti, da si je tam našel bivališče. Okoli viških otokov je medvedjice opazilo tudi nekaj ribičev iz Dubrovnika," je dejala.
Ribič z viškega mesta Komiža, Jakša Marinković, je povedal, da je sredozemsko medvedjico videl v bližini Visa in zunanjih dalmatinskih otokov Jabuka, Palagruža, Brusnik, Biševo in Sušac. Jakševo pričevanje je potrdil tudi njegov kolega, Zdravko Mardešić Kuzma, ki naj bi morskega sesalca videl 30. maja letos.
Smrčeč in čuteč morski prebivalec
Sredozemske medvedjice, ki bivajo v Jadranskem morju, so velike od manj kot enega pa vse do 2,5 metrov, kar po mnenju Antolovićeve pomeni, da tam živijo tako samci in samice kot tudi mladiči. Profesorica je povedala še, da so pri preučevanju zanimivih morskih sesalcev ugotovili, da lahko iz njihovega oglašanja zaznamo veselje, žalost in jezo. "Živali smo snemali med spanjem in ugotovili, da smrčijo kot človek. Po zvočnih posnetkih pa sklepamo, da imajo medvedjice izoblikovan značaj," je še dodala, navdušena, da so se medvedjice vrnile v Jadransko morje.