Le kaj bi rekel kapitan Kirk, če bi na zaslonu svojega vesoljskega plovila Enterprise naletel na 463 milijard kilometrov velik monstrum? Bi tudi v tem primeru Mister Spock izustil svojo suhoparno pripombo, češ se mu stvar zdi 'fascinantna'?
Vendar odkritje britanskih astronomov nima nič skupnega z znanstveno fantastiko. Raziskovalci Jodrell Bank Observatory so v delu Mlečne ceste, poimenovanem W3(OH), naleteli na regijo, kjer med prežemanjem plina in prahu nastajajo zvezde.
Astronomi si z novim odkritjem obetajo boljše razumevanje nastanka vesolja. Sledove metanola so prvič zaznali leta 2004, ko so opazovali večslojno zlitje mladih zvezd. Znanstveniki so doslej menili, da v interstelarnem prostoru zaradi ultravijoličnega sevanja in drugih vplivov ne morejo nastajati kompleksne molekule.
Odkar pa so v vesolju odkrili 130 organskih molekul, znanstveniki domnevajo, da so prav ti temeljni gradniki na Zemljo prinesli zasnovo za nastanek življenja.
Vprašanje, ali bo treba Mlečno cesto preimenovati v Alkoholno, puščajo znanstveniki odprto. "Odkritje, da obstaja alkoholni oblak s premerom 500 milijard kilometrov, je vznemiriljivo," pravi vodja raziskovalne skupine Lisa Harvey-Smith. "Žal pa metanol, za razliko od njegovega sorodnika etanola, ni primeren za ljudi."
Znano je namreč, da lahko prekomerno pitje metanola povzroči oslepitev, za ljudi pa uživanje vesoljskega alkohola nekje v zunanjosti plovila tudi s tehničnega vidika ni izvedljivo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.