Znanstveniki so v Avstraliji odkrili diamante, za katere menijo, da so najstarejši diamanti, ki so jih doslej odkrili. Diamanti naj bi bili stari 4,3 milijarde let, kar je skoraj toliko kot naš planet, ki šteje 4,5 milijarde let, so v poročilu v znanstveni reviji Nature zapisali avstralski in nemški raziskovalci. Najdba bi lahko povzročila velike spremembe v teoriji nastajanja našega planeta.
"Še vedno smo v šoku, to je bilo zadnje, kar smo pričakovali," je dejal geolog Alexander Nemchin s Curtinove univerze za tehnologijo iz zvezne države Zahodna Avstralija. "To pomeni, da je možno, da je postal naš planet podoben sodobni Zemlji mnogo prej kot smo predvidevali," je dejal.
Diamante so našli znotraj kristalov cirkonijevega silikata na odročnem severu Zahodne Avstralije. Vseh 50 diamantov je zelo majhnih, največji meri le 70 tisočink milimetra, kar je približno debelina človeškega lasu.
Nemchin je povedal, da bi najdba lahko imela velik vpliv na znanstvenike, ki skušajo razvozlati geološka dogajanja v najzgodnejših obdobjih Zemlje, saj naj bi se diamanti oblikovali okoli milijardo let pred najstarejšimi doslej odkritimi diamanti.
Kot je pojasnil Nemchin, je za oblikovanje diamantov potreben visok pritisk tektonskih plošč, znanstveniki pa so doslej verjeli, da so bile plošče v tako zgodnjem obdobju Zemljine zgodovine pretanke, saj je bil planet takrat le staljena krogla.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.