40 ameriških milijarderjev se je obvezalo, da bo v sklopu skupne akcije investitorja Warrena Buffeta in ustanovitelja Microsofta Billa Gatesa v dobrodelne namene oddalo 50 odstotkov svojega premoženja.
Med dobrodelneži so newyorški župan Michael Bloomberg, ustanovitelj spletnega imperija AC/Interactive, ki je tudi matična družba podjetij ServiceMagic, Home Shopping Network, Ticketmaster, Match.com, Citysearch, LendingTree in Connected Ventures ter potovalnega portala Expedia Barry Diller, ustanovitelj podjetja za izdelavo programske opreme Oracle Larry Ellison, predsednik uprave hedge sklada BP Capital Management T. Boone Pickens, ustanovitelj televizije CNN Ted Turner, mednarodni bankir David Rockefeller, Ronald Perelman, ki je obogatel z menedžerskimi odkupi in drugi.
Popoln seznam dobrodelnežev je sicer zapisan na spletni strani The Giving Pledge, ki sta jo Gates in Buffett lansirala že junija, da bi pozvala na stotine ameriških bogatašev, naj v dobrodelne namene darujejo del svojega premoženja – vsaj po smrti, če že ne prej. Zraven naj v pismu javno pojasnijo razloge za svoje dejanje.
"Šele začeli smo, pa že imamo odličen odziv," je navdušen Buffett. The Giving Pledge ne sprejema denarja, milijarderje le poziva k nekakšni moralni obvezi. Donatorji se nato na vsakoletnem srečanju pogovorijo o idejah, ki jih imajo, in se drug od drugega česa naučijo, še piše na strani.
Gates – drugi najbogatejši človek na svetu
Buffett, ki je največ svojega zaslužka ustvaril z zavarovalniškim in investicijskim podjetjem Berkshire Hathaway Inc, je že leta 2006 prisegel, da se bo odpovedal 99 odstotkom svojega premoženja in jih namenil dobrodelni fundaciji Bill & Melinda Gates.
Odkar je bil omenjeni sklad leta 1994 ustanovljen, sta tudi Bill Gates in njegova žena Melinda donirala že več kot 28 milijard ameriških dolarjev. Od tega je šlo več kot 22 milijard dolarjev za zdravstvene raziskave v revnih državah in za izboljšanje dostopnosti Američanov do izobraževalnega sistema.
Gates je bil sicer letos v reviji Forbes ocenjen za drugega najbogatejšega človeka na svetu z blizu 53 milijardami zaslužka, Buffett pa s 47 milijardami dolarjev za tretjega. Prvo mesto s 53,5 milijarde dolarjev zaseda mehiški telekomunikacijski tajkun Carlos Slim Helú. Sodeč po Forbesu, v ZDA živijo 403 milijarderji.
Ste že slišali za Johna Arnolda, 35-letnega trgovca z energenti, ki je svojo pot začel v propadlem gigantu Enronu že leta 1995? Danes ima na računu malo manj kot dve milijardi evrov in je eden od desetih najmlajših milijarderjev na svetu. Preverite, kdo so še ostali.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.