Če nebo ne bi bilo prekrito z oblaki, bi to noč lahko opazovali največjo in najsvetlejšo polno luno v tem letu. Hkrati pa gre tudi za prvo polno luno v letu, ki so ji že ameriški Indijanci podelili posebno ime – volkova luna. To spominja na davne čase, ko so staroselci v mrzlih zimskih dneh poslušali tuljenje volkov na rumeno nebesno kroglo.
Zakaj je torej današnja polna luna večja kot sicer?
Luna je od Zemlje oddaljena v povprečju 384.400 kilometrov. Vendar pa njena orbita okrog našega planeta ni popolnoma pravilen krog, ampak elipsa. Ena stran je tako za približno 50.000 kilometrov bližje od druge, bolj oddaljene.
Luna tako vsak mesec oziroma vsakih 29 dni in pol, kolikor traja njena pot okrog Zemlje, doseže to nam najbližjo točko, imenovano perigej, samo enkrat ali dvakrat v letu pa se zgodi, da to sovpada s polno luno.
To se bo torej zgodilo tudi danes, ko bo Luna za 14 odstotkov večja kot običajno in za kar tretjino svetlejša, poroča Spaceweather.com. Poleg tega pa bo dobro viden tudi Mars, ki bo na njeni levi strani.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.