Povprečne temperature so bile za 0,45 stopinje Celzija višje od običajnih. Za najtoplejše leto sicer velja leto 1998, ko so bile povprečne temperature za 0,55 stopinje Celzija višje od običajnih.
Podatki WMO, ki zbira vremenske podatke posameznih držav, temeljijo na predpostavki, da je povprečna temperatura 14 stopinj Celzija. Tri najtoplejša leta, odkar so leta 1861 začeli beležiti temperature, pa so bila vsa v zadnjih šestih letih. "Ritem zviševanja temperatur se povečuje," je ob tem povedal namestnik generalnega sekretarja WMO Michel Jarraud.
Letošnje poletje v Evropi so zaznamovale izredno visoke temperature, ki so presegle 40 stopinj Celzija. Alpski ledeniki so se talili hitreje in gozdni požari so uničili gozdove v mnogih državah. Vročinski val je maja in junija prizadel tudi Indijo in Pakistan, kjer je zaradi visokih temperatur, ki so presegle 50 stopinj Celzija, umrlo 1500 ljudi. Zahod ZDA je prizadela suša, gozdni požari v Kaliforniji pa so oktobra uničili 30.000 hektarjev površin. Na južni polobli, v Avstraliji, so septembra zabeležili rekordno temperaturo 43,1 stopinje Celzija. So se pa v drugih delih sveta soočali tudi z ekstremnimi zimskimi temperaturami. Januarske temperature v severovzhodni Rusiji so dosegle minus 45 stopinj Celzija.
"Te spremembe ni mogoče pripisati samo enemu vzroku. Gre za zelo zapleteno medsebojno vplivanje vseh elementov na Zemlji," je dejal Jarraud.