Zanimivosti

Letala ZDA , ki sodelujejo v vojni

Ljubljana, 20. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Pomemben del bitk v vojni v Iraku bodo dobile letalske sile. Predstavljamo vam letala, ki bodo sodelovala v vojni proti Iraku.

Brezpilotna letala

Vojne v Iraku brez teh letal ne bi bilo. V letu 1991 so jih Američani uporabili večinoma le kot leteče tarče, ki so zbudili Iraške radarje. Radraski raketni sistemi so večino teh letal nato sestrelili, vendar so radarje istočasno napadli lovci z raketami HARM (highspeed antiradar missile) in te radarje uničili.

Danes letalsko izvidništvo uporablja predvsem na ta letala. So majhna in za radar takorekoč nevidna, saj letijo s podobno hitrostjo kot ptiči. Največ takšnih letal je tipa Predator. Predator lahko nosi tako optične kot radarske senzorje. Ima laserski označevalnik ciljev in tako pilotom po odmetavanju laserski bomb ni treba več ostati v bližini. Podatke prenašajo v štab takoj in lahko pošljejo tudi podatke o premikajočem se cilju direktno v napadalno letalo. Tako ima pilot zadnje informacije o cilju.

Ta letala zdaj preizkušajo, da bi nosila tudi po eno protitankovsko raketo. Vsekakor bodo v prihodnosti ta letala prevzela tudi naloge lovskih letal, saj so maneversko bolj sposobna, ker se ni treba ozirati na telesne omejitve vzdržljivosti pilota pri ostrih zavojih.

F-14 Tomcat
F-14 Tomcat FOTO: Reuters

F/A-18 - Hornet

Ta letala, bodo najverjetneje opravila največ dela pri mornariškem letalstvu. Uporabljajo pa ga tudi v velikem številu zračne sile ZDA in še nekatere druge države (v večjem številu Kanada …). Gre za palubni lovec, ki ima izredne lovske lastnosti in ga na letalonosilkah uporabljajo kot nadomestilo za F-14 Tomcat. Med bolj pomembne lastnost šteje izredno velik HUD (Head up display) ter dobra elektronika, ki imogoča napade tako v zraku kot na tleh, v vsakem vremenu. Gre za najsodobnejši klasičen lovski-bombnik, ki je trenutno v uporabi. Nova zadnja izvedba Super Hornet ima zdaj namesto ovalnih vstopnikov zraka v motor pravokotne, podobne kot jih ima F-15. Za razliko od F-16 lahko F/A-18 natovori nekaj manj tovora. Po letalnih sposobnostih je primerljiv z Mig-29, vendar ne more leteti v nadkritičnih kotih. (glej razlago pri F-22, Mig 29 lahko tako leti le nekaj sekund). Razvoj in testiranje satelitsko vodenih bomb so izvajali s temi letali. V Iraku leta 1991 je opravil svoje naloge z odliko.

F-16
F-16 FOTO: Reuters

F-16 Fighting Falcon

Enomotorni lovski bombnik, ki je po lastnostih primerljiv z F-18 pri čemer lahko nosi več bomb. Slaba lastnost je samo en motor. Ker ne more pristati na letalonosilkah, ga v mornarici uprabljajo samo v Top Gun-u (Miramar, Kalifornija), kot letalo za instruktorje. Letalo je glavna zvezda filma Iron Eagle. Je najbolj razširjen lovski bombnik z izredno dobro elektroniko. Prodaja se tudi v države zaveznice. Z vstopom v Nato naj bi tudi slovenski davkoplačevalci kupili to veliko in drago igračo (cca neto cca 15 milijonov dolarjev za starejše izvedenke).

F-15 Eagle

Je verjetno kjub letom najboljše lovsko letalo, ki je v množični uporabi. Izraelci so v vojni s Sirijo sestreli 43 Migov, brez lastnih izgub. Izvedenka D je edina z dvema pilotoma in je namenjena ciljanju z laserskimi bombami. Ostale izvedenke so več ali manj lovci. V letu 1991 je večino od 15 sestrelitev iraških letal doseglo to letalo. Letalo enako kot F-16 ne more vzleteti z letalonosilke. Po maneverskih sposobnostih je primerljiv z Su-27, le da ima precej boljšo elektroniko in ne more leteti v nadkritičnih kotih (Su-27 samo nekaj sekund).

F-14 – Tomcat

Legenda med mornariškimi letali, ki je prišel v uprabo na koncu Vietnamske vojne. Velik palubni lovec, ki ga odlikuje močan radar. Okoli 80 kosov jih je bilo prodano v Iran pred revolucijo. Med vojno Irak-Iran ga je Iran uprabljal kot mini AWACS. Je kot edino letalo v uprabi brez HUD (Head up display). Kljub temu je v uporabi zaradi velikega dosega njegovih protiletalskih istrelkov Phoenix ter velike okretnosti (kljub velikosti). Letala so uničila tudi radarje v napadu na Libijo. Mornarica ga zdaj počasi zamenjuje z zadnjimi izvedenkami F/A-18. Letalo je glavna zvezda v filmu Top Gun.

F-117

Prvi bombnik, ki je uporabil stelth tehnologijo. Sama tehnologija omogoča, da ima letalo za radar manjši presek (predvideva se, da približno kot ptič velikosti galeba). Kot tako majhen cilj ga radar zazna šele na zelo majhni razdaliji. Je brez lastnega radarja in protiletalskih raket in je namenjen bombardiranju ciljev globoko v sovražnikovem ozemlju, pod okriljem noči. Prvič izdatno uporabjen leta 1991. Kljub velikemu številu poletov ni bilo izgub. Eno letalo je bilo sestreljeno v vojni nad Jugoslavijo. Lahko rečemo, da je šlo za veliko srečo Jugoslovanskega protiletalskega topništva. Letalo nosi vse istrelke v trupu in je zelo oglate oblike, da reflektira radarske žarke stran od radarja in si zagotovi manjšo opaznost. Izpuh je prirejen na zadnjem robu krila tako, da zmanjša tudi infrardeči odsev.

B-2

Bombnik, ki je bil prvič uprabljen v bombardiranju Jugoslavije in sicer kot nosilec izstrelkov tomahawk. Letalo ni sodelovalo pri samem bombardiranju. Razvoj je stal enormno veliko denarja, zato sta že kar dva ameriška predsednika hotela program razvoja ukiniti. Cena primerka se po oceni giblje okoli 2 miljardi dolarjev. (Za primerjavo: z dvema letaloma bi plačali vse dolgove Slovenije). Ker je narejen po stelth tehnologiji, ne more leteti hitreje od zvoka. Deluje kot F-177 izključno ponoči.

A-10 Tunderbolt II

Jurišno letalo, ki so ga hoteli že umakniti iz oborženih sil, vendar se je leta 1991 zelo dobro obneslo in je tako še vedno v uporabi. Gre za izredno trdoživ jurišnik z debelim oklepom in dvojnim repom. Motorja sta postavljena daleč vasksebi in rahlo nad trup, tako da je možnost uničenja obeh naenkrat zelo majhna. S klasičnimi ročnimi izstrelki tipa Stinger tako lahko uničite samo en motor. Drugi in pol repa pa mu povsem zadostujeta za letenje. Če pa mu odstrelite še pol krila, bo pilot še vedno priletel domov. Posebnost so tudi štirje topovi v nosu, ki z uranovimi izstrelki lahko preluknjajo tank kot sir. Lahko nosijo tudi vse vrste bomb. Leta 1991 so bila izdatno v uporabi in so bili povelnjiki kljub majhni končni hitrosti z njimi zelo zadovolnji.

B-52

Starteški bombnik iz časov hladne vojne. Uporaben kot nosilec tomahawkov, ter kot bombnik za zastraševanje. Leta 1991 so jih uprabljali kot leteče trdnjave na fronti z Republikansko gardo. Lovski bombniki so pred tem poskrbeli za uničenje radarjev ter zavarovali zračni prostor. B-52 pa so nato odvrgli velike količine bomb. Po nekaj dnevnem bombardiranju so se Iračani predajali celo brezpilotnim izvidniškim letalom ter bojnim helikopterjem.

Navy Harrier
Navy Harrier FOTO: Reuters

Harrier

Lovski bombnik z navpičnim vzletom, ki se je proslavil v Falklandski vojni. Je edino bojno letalo, ki ga ima na voljo britanska mornarica. (Britanci bodo imeli tudi nekaj drugih letal v Savdski Arabiji). Britanske letalonosilke so namreč precej manjše od ameriških in nimajo parnega katapulta. Letalo je izredno gibčno pri manjših hitrostih, ker si pilot lahko pomaga z obračanjem šob motorja navzdol. Ker ima relativno slabo elektronsko opremo ter ne more leteti z nadzvočno hitrostjo, ga tokrat američani najbrž ne bodo uporabili, oziroma vsaj ne v takšnem številu. V letu 1991 je eskadriljo Harrierjev vodil na cilje F-18, ker je zaradi požarov nastala gosta zavesa črnega dima na določeni višini. Da ni bilo hujših izgub pri prebijanu skozi oblake, je verjetno posledica slabe izurjenosti iraških topničarjev.

AWACS

Letalo Awacs
Letalo Awacs FOTO: Reuters

Letalo je narejeno na osnovi Boinga 707 in nosi ogromen radar z dosegom več kot 1000 km. Služi kot poveljniško letalo zračnih sil. Operaterji vodijo in odrejajo naloge bombnikom in lovcem

E-6 in E-3

Gre za mornariške AWACS-e, ki vzletajo iz letalonosilk

AH-64 Apache

Najboljši helikopter, ki mu je šele v zadnjem času podoben europski Tiger. Eskadriljo vodi helikopter z senzorji nad rotorjem. Iza ovire (gorskega grebena ali gozda) se dvigne samo kupola s senzorji. Tako ga ne zaznajo radarji (tudi ne Dopplerjevi, ki zaznaji vrtečo se eliso) Nato sporoči podake o ciljih vsem ostalim helikopterejm po digitalni zvezi. Ko so cilji določeni, se dvignejo nad oviro in takoj izstrelijo rakete. Za tanke izredno smrtonosno orožje, ki poleg raket zemlja-zrak lahko nosi tudi izstrelke zrak-zrak. V nosu ima hitrostrelni top, ki ga usmerja navigator z obračanjem glave. Kamor je obrnjen križec na vizirju čelade tja strelja top. Ima izvrstene senzorje za nočno letenje tako, da ga vojska uporablja predvem ponoči (zato je tudi črne barve).

BlackHawk

Transportni helikopter, ki ima podobne naloge kot legendarni Huie iz Vietnamske vojne. Ima le večji doseg ter večjo nosilnost. V oborožitvi ima dve strojnici, s katerima streljata vojaka bočno.

LETALA, KI ŠE NISO V UPORABI

F-22 – Raptor

Gre za prvi stelth lovec, ki ima poleg tega možnost še usmerjenega potiska šob motorja po navpičnici. To mu omogoča letenje v nadkritičnih kotih. To pomeni, da lahko leti naravnost z nosom, kar 60 stopinj obrnjenim navzgor. Zadeva je pomembna predvsem v zračnih bojih, ko pride zasledovalno letalo za rep. Pilot enostavno zavije v krog. Klasičen lovec naredi lep krog z enakomerno hitrostjo, F-22 pa v krogu močno zavira (cca 1-2 G) kar pomeni, da je kotna hitrost pri manjši hitrosti letala večja, če upoštevamo maksimalno obremenitev pilota. Tako recimo naredi poln krog v približno 75% časa, kot za to potrebuje klasičen lovec. Leti v paru in sicer prvi v stelth mode- drugi s prižganim radarjem. Po medsebojni zvezi dobi tudi drugi podatke z radarja prvega in tako manevrira v najboljši položaj za napad. Predno ga sovražnikov radar zazna je že prepozno. Kot prvo letalo lahko leti celotno nalogo v nadzvočni hitrosti. V polni uprabi bo približno leta 2010.

Comanche

Prvi helikopter v stelth tehnologiji, ki je po namembnosti podoben AH-64. V redni uporabi naj bi bil kljub že dolgemu razvoju šele okoli leta 2007-2009.

X-program

Poskusni program ameriške vojske. Prvo letalo X-1 je kot prvo prebilo zvočni zid. X-15 ima še vedno hitrostni rekord (6,7 Mach-a). Zanimivo je bilo še letalo X-2, z naprej obrnjenimi krili. Danes je ves program usmerjen v X-31, ki ima možnost obračanja šob motorja tako horitontalno kot navpično in je najbolj manevrsko sposobno letalo na svetu. Manevri resnično presegajo običajno domišljijo. Po X-31 amaričani predvidevajo samo še brezpilotna bojna letala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta