Leti so lahko bolj ali manj mirni. Predvsem pri slednjih se izkaže, kako hladno kri zna ohraniti pilot. Pri britanskem Guardianu so zbrali nekaj zgodb o pilotih, ki so se na tak ali drugačen način še posebej izkazali.
Vulkan in čoln

Zamude pri pristajanju so za potnike večinoma slabe novice, a za tiste na letalu nad Islandijo je bila to morda ena najbolj spektakularnih. Pilot jih je minuli teden namreč popeljal nad bruhajoči vulkan Bardarbunga. Vulkan je sprva grozil, a bo ohromil letalski promet, a nato se je predstavil v milejši in precej lepši podobi. Potniki so dobili enkratno priložnost uživanja v predstavi narave. Pogled na žarečo lavo je zagotovo dobro nadomestilo za manjšo zamudo.
Kroženje, a z drugim razlogom, si je leta 2012 po pisanju Guardiana privoščil tudi pilot družbe Air Canada. Na letu nad Avstralijo je skrenil s poti, da bi pomagal pri iskanju pogrešane jahte. Pilot Andrew Robertson je takrat dejal, da je potnikom takoj pojasnil, kaj dela in ko so prišli nad območje iskanja, jih je poprosil, naj pogledajo skozi okno. Jahto so našli in tako rešili življenje mornarja.
Pice
Let v začetku julija si bodo zapomnili potniki na letalu Frontier Airlines, ki je zaradi slabega vremena obtičalo na letališču v ameriškem mestu Cheyenne, Wyoming. Pilot Gerhard Bradner je bil zelo lačen in pomislil je na pico. Sprva jo je nameraval naročiti le zase, a nato je pomislil tudi na potnike. ''Od trenutka, ko vstopijo, pa do trenutka, ko izstopijo, so potniki moja odgovornost,'' je takrat dejal pilot in naročil 50 pic. Še več, za pice je pilot plačal iz svojega žepa. Potniki so bili jasno navdušeni. Na cilj so sicer prispeli s kar pet ur zamude, a pretiranega nezadovoljstva zaradi dejanja pilota menda ni bilo.
Čudeži

Zagotovo gre za enega najbolj znanih in opevanih zasilnih pristankov. Pilot US Airways Chesley Sullenberger je pristal na reki Hudson, potem ko se je v motorje jeklene ptice zaletela jata gosi, zaradi česar je prišlo do okvare. Vsi potniki so bili nepoškodovani, dogodek pa je postal znan kot čudež na reki Hudson, pilot pa je požel vrsto pohval.
O čudežu bi lahko govorili tudi pri dogodku leta 1982. Pilot Eric Moody, kot navaja Guardian, je ohranil mirno kri, potem ko so letalu odpovedali motorji zaradi leta skozi vulkanski pepel nad Indonezijo. Potnikom je takrat dejal: ''Dame in gospodje, govori vaš pilot. Imamo manjši problem. Vsi štirje motorji so nehali delovati. Dajemo vse od sebe, da bi jih znova zagnali. Verjamem pa, da niste preveč vznemirjeni''. Na srečo vseh potnikov so se motorji na okoli 3600 kilometrih višine (potem ko so padli z višine 11.200 kilometrov) znova zagnali in pilot je varno pristal. Šele čez nekaj let je pilot BBC priznal, da je vendarle ''bilo malo strašljivo''.
Zna kdo pristati?
Tudi pilotom se med letom lahko marsikaj zgodi in tudi oni imajo lahko zdravstvene težave. Tako je pilot United Airlines na letu iz Des Moinesa v Denver doživel infarkt. Ekipa je v obupu povprašala tudi 160 potnikov, če je med njimi morda kakšen pilot. In res je bil. Mike Gongol je sicer vojaški pilot, a dovolj izkušen, da je kopilotu pomagal pri pristanku potniškega letala na letališču Omaha. Na letalu je bila na srečo nesrečnega pilota tudi medicinska sestra. Pilot je preživel.
Podobno zgodbo po navedbah Guardiana lahko pove tudi Mr Bean oziroma britanski igralec Rowan Atkinson. Pilot privatnega letala je med letom leta 2001 nad Kenijo omedlel, za krmilo je nato prijel popolnoma neizkušen Atkinson. Pilot je po nekaj klofutah prišel k sebi in varno pristal.
Klavir
Lani februarja so številni potniki zaradi slabega vremena obtičali na letališču v Missouriju in vsekakor se niso nadejali triurnega klavirskega koncerta. Pilot Billy Hock se je usedel za klavir na letališču in več ur preigraval melodije, ki jih je komponiral sam.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.