
Na Martinovo soboto bodo praznik, ko se mošt spremeni v vino, v Sloveniji obeležili s številnimi prireditvami. Pestro dogajanje obljubljajo v Ljubljani, na Vipavskem in v Laškem, praznika svetega Martina pa se bodo spomnili tudi v drugih slovenskih mestih. V Ljubljani so Martinovo soboto obeležili z odprtjem ljubljanske vinske poti, ki vse ljubitelje žlahtne kapljice, okusnih prigrizkov in dobre zabave vabi na prijetno druženje na bregovih Ljubljanice. Tam se na stojnicah predstavljajo izbrani vinarji, gostinci iz mestnega jedra in ponudniki kulinaričnih dobrot.
Prireditev se je začela ob 10. uri na Pogačarjevem trgu, kjer je Turistično društvo Dobrovnik krstilo mošt v vino, zaigral je Pihalni orkester Bežigrad in zaplesali plesalci Folklorne skupine Tine Rožanc. Ob 11. uri so začetek prireditve ponovili na Čevljarskem mostu.
Mariborčani so se v petek lahko udeležili Martinovanja na Glavnem trgu, kjer jih je med drugim pričakal bogat kulturno zabavni program in pokušnja dobrot. Zbrane je na prireditvi, na kateri so slovesno krstili mošt, nagovoril tudi mariborski župan Boris Sovič.
Pokušina v vinskih kleteh

Sklop prireditev Vinski hrami Vipavske doline med Martinom in božičem se je v Brjah začel že v petek z mašo v cerkvi svetega Martina, blagoslovom vina in pozdravom letošnje slovenske vinske kraljice Maje Cigoj. Gre za eno osrednjih promocijskih dejavnosti v okviru vipavske vinske ceste, je pojasnil direktor ajdovske Razvojne agencije Rod Jožef Člekovič.
Do 18. decembra bo tako večina vinarjev iz 27 vasi od Črnič do Podnanosa ob zgodnjem delu vipavske vinske ceste ob vikendih odprla vrata svojih vinskih kleti ter obiskovalcem v pokušino ponudila žlahtno kapljico. Vinske kleti bodo tudi letos označene s prižgano petrolejko in bršljanovo vejico, pričakujejo pa, da jih bo obiskalo več kot 5000 gostov izven Vipavske doline, kolikor so jih našteli lani, je povedal Člekovič.
Po njegovih besedah bo za kozarec, ki velja kot vstopnica za degustacijo vin, v povprečju treba odšteti 1500 tolarjev, med letošnjimi novostmi pa izpostavlja spremljevalni kulturni program, saj bodo predstavljene tudi štiri knjige, ki se dotikajo področja vinarstva. Sicer pa po Člekovičevem mnenju država namenja premalo pozornosti vinskim cestam, ki bi morale predstavljati pomemben element slovenske turistične ponudbe.

Zamisli o vipavski vinski cesti so se pojavile pred desetimi leti, leta 1999 pa je po besedah Člekoviča kot pilotski projekt kmetijskega ministrstva tudi zaživela. Danes v zgornjem delu Vipavske doline združuje 98 vinarjev, njen namen pa je predvsem opozarjanje na vinsko ponudbo.
Praznovanje v Laškem
Pestro bo tudi v Laškem, kjer so deveto Martinovanje v organizaciji Turističnega društva Laško in etno odbora Jureta Krašovca Možnar začeli že v petek. Po tradiciji se je prireditev začela z mašo, ki je posvečena farnemu patronu svetemu Martinu, v petek zvečer pa je v knjižnici Laško sledilo še predavanje enega najpomembnejših slovenskih vinogradniških strokovnjakov in mednarodnega degustatorja Julija Nemaniča. Spregovoril je o pridelavi in negi vina, vzdrževanju kleti ter o modernih metodah kletarjenja.

Med ostalimi prireditvami, ki vsako leto dajejo svojevrsten pečat Martinovemu v Laškem pa je prav gotovo tudi večer ljudskih pesmi in godčevskih viž, ki ga pripravljata že omenjeni etno odbor in Območna izpostava Javnega sklada za kulturne dejavnosti Laško. Letos bo na večeru ljudskih pesmi prepevalo 11 skupin z več kot 80 nastopajočimi.
Praznično sveto mašo na Martinovo nedeljo bo vodil mariborski škof in ordinarij Franc Kramberger. Organizatorji prireditve pa tudi letos pripravljajo Martinov sejem, ki so ga Laščani dobili s trškimi privilegiji že v 13. stoletju in bo potekal v nedeljo na Aškerčevem trgu pred cerkvijo.