Za urbano okolje je presenetljiva izjemno dobra ohranjenost arhitekturnih elementov, kot so ostanki lesenih kolov, brun, tramov, ki se ohranijo izključno v mokrih okoljih. Dno približno pol metra debele kulturne plasti pa je tako rekoč prekrito z ostanki lončenih posod ter drugim gradivom. Med najdbami je tudi večje število uteži za statve ter koščeno in kamnito orodje.
Predhodne arheološke raziskave, ki jih vodi Muzej in galerije mesta Ljubljane, so del projekta Ureditev Špice in brežin Gruberjevega nabrežja s pristaniščem, ki ga izvaja ljubljanska mestna občina. Arheologi so na podlagi rezultatov jedrnih vrtin iz septembra 2009 na Špici z izkopavanji začeli novembra istega leta. V decembru so morali zaradi izjemno nizkih temperatur in zmrzali izkopavanja za nekaj časa prekiniti. Nadaljevali so s 1. marcem, glede na potek del pa načrtujejo, da bodo izkopavanja zaključena v prvi polovici junija.
Vodstva za najavljene skupine bodo potekala vsak dan od ponedeljka do petka ob 11. uri. Javna vodstva bodo ob sobotah prav tako ob 11. uri. Vodič bo skupino sprejel na otroškem igrišču ob Ljubljanici na Prulah, so sporočili z Muzeja in galerij Ljubljana.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.