Zanimivosti

Ko se zbudiš s tujim naglasom

Newcastle, 06. 07. 2006 09.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Britanka Linda Walker je po možganski kapi uspešno spet spregovorila, spremenil pa se je njen naglas.

Britanka po kapi namesto v newcastleskem naglasu govori v mešanici tujih naglasov.
Britanka po kapi namesto v newcastleskem naglasu govori v mešanici tujih naglasov. FOTO: Reuters

Britanka Linda Walker je doživela možgansko kap, po njej pa je sicer uspešno spet spregovorila, a namesto v pristnem newcastleskem naglasu, v katerem je govorila pred kapjo, zdaj 60-letna Walkerjeva govori v mešanici jamajškega, kanadskega in slovaškega naglasa.

Sama tega sploh ni opazila, na posebnost jo je opozoril njen terapevt, spremembo pa so opazili tudi njeni sogovorniki. Terapevt je Lindo posnel na kaseto in ji jo predvajal, šele takrat pa je tudi sama spoznala, da ne govori več enako.

Linda trpi za tako imenovanim sindromom tujega naglasa, pri katerem ljudje s poškodbami možganov začnejo govoriti drugače kot prej. Znanstveniki z univerze v Oxfordu so ugotovili, da imajo ljudje s sindromom tujega naglasa poškodbe na majhnem delu možganov, ki vpliva na govor. Upokojenka pravi, da ji ni všeč novi naglas in da se počuti kot druga oseba.

Sindrom so prvič odkrili med drugo svetovno vojno pri neki Norvežanki, ki ji je šrapnel poškodoval glavo. Po tem je začela govoriti z izrazitim nemškim naglasom, zaradi česar so jo v njeni skupnosti izobčili.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.